Zjištění kódu autorádia

Autorádio má v našem voze skutečně téměř každý. Pokud je to i váš případ, nezapomínejte na to, že u novějších vozů může v případě odpojení autobaterie dojít k tomu, že se rádio zablokuje a bude možné ho uvést do chodu jenom tím, že využijete kódu, který k samotné aktivaci slouží. Ideální je to, pokud daný kód máte k dispozici. Potom není nic jednoduššího, než ho do rádia napsat, potvrdit a následně si už můžete užívat dokonalé a ničím nerušené hudby přímo na vašich cestách. Dále však nezapomínejte na to, že ne vždy budete mít daný kód k dispozici. Jaké jsou tedy další možnosti, jak ho můžete zjistit?

zjištění kódu autorádia

Nejprve se podívejte do všech informací, které ke svému automobilu máte. Je jedno, zda jste ho kupovali nový, nebo ojetý z bazaru, či od soukromé osoby. Rozhodně můžete mít štěstí a papírek nebo informaci o tom, jakou má daný kód podobu, můžete zjistit. Stejně tak je možné i to, že se spojíte třeba s původním majitelem, od kterého jednoduše zjistíte, kde byste měli daný kód hledat, nebo v jakém je formátu. Někdy jsou autorádia, kdy je použita jenom základní číselná kombinace. A v jakém je tvaru? Je to 0000.

Autorizovaný servis je drahý

Mnohým přirozeně může stačit možnost spojená s tím, že dorazí do konkrétního autorizovaného servisu, kde dojde k tomu, že je jim kód zjištěný a rádio je aktivováno. Pokud se vydáte na tuto jednoduchou cestu, je dobré požadovat nejenom aktivaci rádia, ale je dobré požadovat také sdělení příslušného kódu. Ten je logicky dobré si poznamenat. I když je tato cesta celkem jednoduchá, je třeba počítat s tím, že rozhodně nepatří k nejlevnějším. Může to být i několik stovek korun, které vám jsou naúčtovány jenom z toho důvodu, že jste potřebovali zjistit konkrétní kód autorádia.

Použít můžete také VIN

U některých automobilů platí, že ke zjištění toho správného kódu vám může postačit takzvaný VIN. Tedy identifikační číslo vozidla, které má každý dopravní prostředek unikátní. VIN najdete v podstatě velmi jednoduše. Nejenom, že je uvedený na několika místech na vašem vozidle, ale je také uvedený ve vašem technickém průkazu. Jakmile dané číslo máte, je dobré podívat se na internet, kde jsou dostupné různé generátory.

Jedná se o malé programy, které obsahují databázi kódů jednotlivých autorádií. Abyste nemuseli nic složitě hledat, jednoduše do nich umístíte své VIN, stisknete tlačítko a následně zjistíte i kód autorádia. Tím vaše rádio opět aktivujete a již vám nic nebrání v bezproblémové jízdě s dostatečným hudebním doprovodem.

Když VIN nepomáhá

VIN sice může být ideální cestou ke zjištění konkrétního kódu autorádia, ale nutno dodat, že ne u každé automobilky a ne u každého vozu je tato možnost k dispozici. Z toho důvodu je třeba počítat se třetí cestou, která je tou nejsložitější. Originál autorádio budete muset demontovat. Pokud jste to nikdy nedělali, je dobré pohledat na internetu návody, popřípadě si k tomu opatřit praktické nástroje. Obvykle se jedná o speciální háčky podobné pletacím jehlicím. Ty se dají zasunout do konkrétních míst v daném autorádiu.

Pokud danou demontáž vyzkoušíte svépomocí, je dobré znát nejenom správný typ daných háčků, ale také následný postup. To první, co je třeba udělat, je zasunutí nástrojů na potřebná místa, což by mělo souviset s tím, že následně můžete odjistit jednotlivé zámečky, které rádio drží na svém místě. Pokud se tak stane, neměl by již být žádný větší problém dané autorádio jednoduše vytáhnout ven. Pozor na případnou kabeláž, která by neměla být poškozena, ani přetržena.

Zjistěte sériové číslo autorádia

Jakmile je vaše autorádio demontováno, je třeba zjistit jeho sériové číslo. To by mělo být na štítku z jeho horní, spodní, nebo z bočních stran. Pokud je zde čísel více, je dobré si raději poznamenat všechny. Jakmile máte, můžete dané autorádio opět vrátit zpět do montážního otvoru. Že v něm dokonale sedí, poznáte celkem jednoduše, a to podle toho, že budou zacvaknuty jednotlivé zámečky.

Nyní už se můžete vrhnout na zjištění samotného kódu. Postup je v tomto případě velmi podobný, jako tomu bylo v případě VIN. Na internetu stáhnete a nainstalujete potřebný nástroj, který samozřejmě slouží k tomu, aby vám vygeneroval to správné číslo. Tedy ten správný kód. Tou výchozí hodnotou zde však není nic jiného, než ono sériové číslo daného konkrétního autorádia. Jakmile je uvedeno na svém místě, rázem získáte obvykle čtyřčíslí, které je tou kombinací, která je tou správnou.

Daný kód raději netipujte

Poslední možností, kterou si můžeme společně představit, je cesta spojená s tím, že se rozhodnete správnou kombinaci tipnout. Rozhodně to není tou správnou cestou, jelikož možných zkoušek rozhodně nemáte neomezeně. Právě naopak. U některých autorádií jsou k dispozici maximálně tři pokusy. Poté už vám nezbývá nic jiného, než tovární odblokování, které bude samozřejmě spojeno s nezbytnou návštěvou autorizovaného servisu, která už nebude nijak levná. Nejenom, že zde bude rádio opět uvedeno do provozu, ale bude vám v souvislosti s tím sdělený i konkrétní kód.

Kromě toho, že byste neměli tipovat, je dobré myslet na to, že se musíte informovat i o tom, jakým způsobem se vlastně správná číselná kombinace zadává a čím se potvrzuje. To můžete zjistit třeba v návodu k použití, nebo k jiné příručce, která je s vaším automobilem spojena. Důležité je také myslet na to, že byste se neměli splést. A už vůbec ne několikrát. Případné chyby mohou být opět spojeny s tím, že si rádio zablokujete definitivně.

[itroshowpopup]

3.6/5 - (41 votes)

6 Responses

 1. Jaroslava Havlíčková napsal:

  Dobrý den, můžete mě poradit kde sehnat kod k radiu. Měnili mě baterii a bohužel pin v haji, jelikož mám auto Peugeot 206 z bazaru již několik let. Byla jsem na firmě peugeot, kde mě podle vin kodu zdělili, že je kod 8654,ale není možno ho nacvakat jelikož čísla na volbu stanic jsou od 1 do 6 a nejde mě tam dát 8. Jedná se o radio Blaupunkt. Měli jsme ho i demontovaný a číslo na radiu je BP 8146Y5937825 pak je tam ještě jedno číslo Peng. 7648146392 ale to nevím na co je. Nevím jaký program si stáhnout aby mě vygeneroval ten správný kod. Jsem s toho již nešťastná, že není možné najít správný kod. Prosím tedy o radu. Moc děkuji předem S pozdravem Jarka

 2. w1 napsal:

  Macka se tlacitko ne cislo pocet kliku je cislo
  Pak dalsi tlacitko a potvrdit patym tlacitkem

 3. Jaroslava Havlíčková napsal:

  Jaké tlačítko se mačká? Levé pravé…?

 4. Vladimira napsal:

  Ahojte potrebujem kod na radio blaupunkt bno 881 ,seriove cislo : VWZ1Z7D4263165

 5. Anna napsal:

  Dobrý den potřebovala bych zjistit kód k rádiu sériové číslo je M053565 Ford transit děkuji za odpověď

 6. Jiří Vaněk napsal:

  čím se potvrzuje zadání kodu u autorádia symfony?