Výměna autobaterie


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Výměna autobaterie

Výměna autobaterie

Autobaterie je dnes nedílnou součástí v podstatě každého automobilu, který na našich silnicích jezdí. I když je průběžně nabíjena, má určitou životnost. Ta je obvykle udávána v rozmezí pěti let. To už postupně ztrácí své vlastnosti, což se samozřejmě negativně projeví třeba na tom, jak snadno můžeme nastartovat. Hlavně potom v zimním období. Pokud baterie dosluhuje, jsou dvě možnosti, jak se k tomu postavit. Buď ji vyměníme za novou, nebo ji nabijeme a pokusíme se ji ještě nějaký čas využívat. Obě možnosti vyžadují její demontáž a následnou montáž. Jak na to? To se společně podíváme.

Než se rozhodnete baterii vyjmout

Pamatujte, že ne na ní závislých mnoho systému ve vašem automobilu. Namátkou to může být třeba palubní počítač a přednastavená jazyková mutace. Stejně tak to může být i vaše autorádio. Pokud je vůz odpojen od tohoto zdroje, může dojít ke kompletnímu restartu. U počítače bude třeba provést opět základní nastavení, autorádio může vyžadovat správný kód, aby se aktivovalo. Je proto dobré zjistit vše potřebné ještě před tím, že než bude výměna autobaterie realizována. Budete tak mít jistoty spojené s tím, že nepojedete bez rádia. Pokud vše víte a znáte, můžete jít na to.

Začneme první fází

Při výměně autobaterie je třeba, aby byl vůz nenastartovaný, stejně jako je třeba, aby byly všechny jeho systémy vypnuté. Je proto dobré, aby byla zhasnutá světa, klíček nebyl v zapalování a dveře byla zavřené. To je ta chvíle, kdy již můžete otevřít vaši kapotu a následně najít autobaterii. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním typu vozu, který máte. U velkého množství aut je autobaterie z vašeho podhledu v pravé části, zhruba ve spodní středové oblasti. Pokud tam nebude, je jistě umístěna někde jinde. Jistotou je, že k ní je obvykle poměrně dobrý přístup.

Nezalekněte se případných krytů, které na ní mohou být umístěny. A to nejenom v oblasti elektrod, ale i v oblasti celé autobaterie. Pokud se s nimi setkáte, není nic jednoduššího, než je jednoduchým způsobem odstranit. Jakmile jsou pryč, je vše připraveno k odpojení.

Jdeme na odpojení

Jakmile máme vše připraveno, můžeme baterii jednoduše odpojit. Na samotných elektrodách autobaterie mohou být samotné kabely přichyceny pevněji, přičemž bude třeba jejich odšroubování. Zde je nutné připravit si často klíč odpovídající velikosti. Při odpojení baterie je nutné také dodržet správné pořadí odpojování. Sice to mnoho lidí nerespektuje, ale z hlediska správných postupů je dobré to respektovat. Nejprve je demontován ukosťovací kabel a následně kladný kabel. Ten poznáte vcelku jednoduše, jelikož je na něm umístění +. Pokud je baterie odpojena, můžete se pustit do její demontáže.

Demontáž je snadná

U většiny automobilů je třeba počítat s tím, že je baterie umístěna ve voze pomocí takzvané přídržné desky. Ta zajišťuje, aby se autobaterie během jízdy nijak nehýbala. Prvním krokem, je tedy samotné uvolnění přídržné desky. To učiníte v podstatě velmi jednoduše a velmi rychle. Stačí vyšroubovat matici, která danou přídržnou desku drží. Jakmile máte toto hotovo, přídržná deska povolí, vy ji vytáhnete a následně už nic nebrání ani uvolnění baterie. Tu opatrně z vozu vyjměte. Nebuďte překvapeni její váhou, jelikož se skutečně nejedná o nic lehkého. Právě naopak.

Proveďte údržbu baterie

Je jedno, zda máte v plánu baterii nabít a vrátit ji zpět, nebo máte v plánu do vašeho vozu umístit novou. Vždy je třeba před jejím umístěním provést základní údržbu. I když je u nových řada kroků podceňována, rozhodně je dobré je provést. V první řadě je třeba zaměřit se na důkladné očištění daných pólů autobaterie. U nové stačí očištění suchým hadříkem, u té dlouhodobě používané se mnohdy neobejdete bez ocelového kartáče. Pomocí něho je třeba odstranit jakoukoliv korozi, které by mohla bránit ve správném kontaktu.

Jakmile jsou póly připraveny a čisté, může výměna baterie postoupit do své další fáze. Samotné póly ještě lehce potřete vazelínou, která nebude nijak snižovat samotný kontakt, ale zároveň dokáže zabránit vzniku koroze a dokáže eliminovat vlhkost. Teprve v tu chvíli je možné baterii vložit na své místo.

Montáž je klasická

V podstatě je montáž autobaterie stejný postup, jako její demontáž. Pouze v opačném pořadí. Jako první tedy umístíte danou autobaterii na její místo a přišroubujete matici oné přídržné desky. Jakmile máte, měla by baterie dobře sedět na svém místě. To můžete snadno otestovat tím, že s ní zkusíte hnout. Pokud je vše v pořádku, můžete postupně začít se zapojováním jednotlivých, tedy konkrétně dvou kabelů. I zde platí, že je třeba respektovat opačné pořadí. Nejprve tedy zapojíme kladný pól a následně pól druhý. Ani zde nezapomínáme na samotné upevnění daných kontaktů. Jakmile je vše hotovo, baterie by měla fungovat. Ještě před zavřením kapoty zkuste například rozsvítit světla, aby bylo jasné, že vše funguje, jak fungovat má. Teprve poté můžete zavřít kapotu s jistotou, že výměna autobaterie byla plnohodnotně provedena.

Na co si dát pozor?

Je jasně patrné, že celý postup rozhodně není nijak složitý a dalo by se říci i to, že ho zvládne každý. Na závěr si proto uveďme několik důležitých bezpečnostních zásad. Baterii bychom měli vždy odpojovat v autě, které má vypnutý motor a veškerou elektroniku. Také je třeba s baterií nijak složitě nemanipulovat – tím je myšleno například její otáčení vzhůru. Stejně tak by neměl obsah autobaterie přijít do styku s vaší pokožkou, nebo oblečením. Pokud toto všechno zvládnete, zvládli jste i samotnou výměnu.

5/5 - (2 votes)