Zajímavé motory, které stojí za zmínku

Každým rokem se automobilky trumfují nejenom tím, s jakými modely svých vozů přijdou. Trumfují se také tím, jaký dokážou vyrobit motor. Je jasné, že jsou různé kategorie, kde se hodnotí třeba spolehlivost, nebo kde se hodnotí také spotřeba. Takových anket je všude poměrně dost a nejsou vždy tím, co by někteří lidé kupující auto hledali. My se proto vydáme lehce jinou cestou a podíváme se na zajímavé motory, o kterých se sice příliš nemluví, ale rozhodně spadají do segmentu těch, které jsou unikátní, a mnoho lidí po nich zatoužit může.

 Začneme současným trendem – elektromotory

Jenom těžko bychom v současné době hledali jiný trend, než který je spojený s celkem vyhledávanými a také oblíbenými elektromotory. Je jasné, že je můžeme označit jako něco, co rozhodně bude mít budoucnost. Nasvědčují tomu jak různé inovace, tak pochopitelně také klesající ceny a stále lepší kvalita. Jsou dokonce i různé studie, že už za pár let to bude právě elektromobil, který bude dominovat žebříčkům prodejnosti. Je tedy vcelku jasné, že je dobré být v obraze a vědět, co si v budoucnu v případě potřeby pořídit.

Proto pokud toužíte po elektromobilu a zároveň chcete, aby vás jeho motor opravdu nezklamal, je dobré vědět, který dnes může patřit do kategorie těch opravdu nejlepších, se kterými nelze šlápnout vedle. A my to pochopitelně víme. Jako první se dle očekávání neumístil žádný jiný, než ten z vozů Tesla. Tato automobilka už dlouhodobě ukazuje, že má prostě navrch. A co když si tento vůz dovolit nemůžete? Potom zkuste i neméně dobrou alternativu. Přinést ji může Chevrolet Bolt, jehož motor je také celkem dobře hodnocený. Třetí místo sice patří již staršímu vozu, který ale díky motorizaci ukazuje, jak je nadčasový. Je to Nissan Leaf.

Chcete rychlost? Známe i nejvýkonnější motory

Je mnoho lidí, kteří ve svých vozech milují a pochopitelně i hledají možnosti skutečně velké rychlosti. Pochopitelně u běžných vozů je jasné, že nikdy nedosáhnou výkonů těch, které nabídnou supersportovní auta. A právě v tomto segmentu ten nejvýkonnější motor můžeme najít. Kdo chce zažít jízdu, která bude po všech směrech nezapomenutelná, ten by měl rozhodně vyhledat vůz Ferrari 488 GTB. Právě pod jeho kapotou se nachází osmiválec o objemu 3,9 litrů, který je dnes tím zaručeně nejvýkonnějším motorem. Prohlédnout si však tento motor, nebo se dokonce svézt v modelu Ferrari, který ho má pod kapotou, je pro běžného smrtelníka pravděpodobně jasně nereálné. I když kdo ví.

Nezklamou ale ani další možnosti, na které se můžeme společně podívat. Když máme být konkrétní, je to atmosférický čtyřlitrový motor, který je pod kapotou neméně zajímavého vozu, a to modelu Porsche 911 GT3. Stejná varianta se potom i ve verzi, která je označována jako ostřejší, a to jménem Porsche GT3 RS. Koho zajímá i třetí místo, ten musí lehce zabrousit z oblasti benzinu do segmentu elektřiny, jelikož třetím nejvýkonnějším motorem v běžně dostupných sériových vozech je ten v modelech Tesla Model S a Tesla Model X.

Ty nejekologičtější motory

Závisí vám během vaší jízdy na přírodě? Pokud ano, jistě budete chtít takový motor, který bude maximálně ekologický. Potom by to určitě neměl být motor naftový, který je pro milovníky přírody to nejhorší. A nijak nezaujme ani motor benzinový, který taktéž nepatří mezi velkého kamaráda přírody. Asi nelze počítat s ničím jiným, než s tím, že byste ho našli jinde, než v segmentu motorů elektrických. Na prvním místě se pyšní již zmíněné motory, které najdete ve vozech Tesla Model S a Tesla Model X. Ano, jsou unikátní v tom, že jsou nejenom zelené, ale že jsou také jedny z nejvýkonnějších. Dokonalá kombinace pro milovníka přírody a rychlé jízdy.

Jak je to s druhým místem? Zde už nenajdeme čistou elektřinu, ale najdeme zde stále vyhledávanější motor hybridní. V jakém voze? Je to stylové BMW i8, které se snaží co nejvíce probojovat mezi oblíbené elektromobily. A právě ekologicky šetrný motor by k tomu mohl být celkem dobrou cestou. Je o objemu 1,5 litru a k jízdě používá kromě elektřiny také benzin. Třetí místo patří opět elektromotoru. Konkrétně máme na mysli vůz, který jsme tu již zmiňovali, a nejedná se o žádný jiný, než Chevrolet Bolt. Opět musíme potvrdit, že i když se nejedná o vůz ani o motorizaci nejnovějšího data, jenom se potvrzuje, že stále má své kvality a ve své době se jednalo o výjimečný kousek.

Lákají vás novinky?

Motory se neustále vyvíjejí a tak je jasné i to, že současné novinky mohou být o několik kroků před těmi, které byly oblíbené v minulosti. Pokud vás zajímá to, jaká novinka dnes patří mezi to nejlepší na trhu, tak vás rozhodně uspokojí hybridní motor o objemu 3,6 litru, který najdete v modelu Honda NSX. Ta se rozhodla vsadit na inovace a určitě nešlápla vedle.

Stejně dobrou volnu ale udělal také Mercedes-Benz, který ukazuje, že umí především naftové motory. Kdo je jejich příznivcem, ten by rozhodně měl sáhnout po novince, kterou je dvoulitrový dieselový agregát, který najdete v prestižním voze s označením Mercedes-Benz E-Class. Jasná volba o je pro milovníky nafty. A kdo je naopak jasným milovníkem benzinu, ten by neměl zapomenout na novinku v podobě motoru o objemu 2,9 litru V6 twin-turbo. I tento se povedl. A kde ho můžete nalézt? V koncernu Fiat Chrysler, konkrétně potom pod kapotou modelu Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio. Tedy pod kapotou vozu, který je stylový i s ohledem na svůj design. A nebojte. Tato automobilka už dávno není tak poruchová, jako tomu bylo v minulosti, kdy bylo lepší dát od ní ruce pryč.