Jak snížit spotřebu paliva?

snížení spotřeby paliva, ukazatel palivaI když ceny pohonných hmot v poslední době klesly, aktuálně to vypadá, že se zase budou zvyšovat. Ostatně může za to mimo jiné také léto, při kterém jsou ceny benzínu a nafty obvykle na maximech. Pokud vám tento stav také vadí, podívejte se s námi na to, jak můžete pohonné hmoty během vaší jízdy výrazně ušetřit a jak snížit spotřebu paliva. Cest je hned několik.

Jezděte plynule

Prioritou by mělo být hlavně to, že se naučíte správně řídit a správně ovládat váš automobil. Pokud je v souvislosti se spotřebou paliva největší problém, je to určitě agresivní jízda na principu plyn – brzda. Když k tomu přidáme i vytáčení motoru, prudké rozjíždění a následné agresivní brzdění, je více než jasné, že spotřeba nafty nebo benzinu bude velká. Pokud tedy hledáte cesty, jak snížit spotřebu paliva, je ideálně jezdit především plynule. Pomaleji se rozjíždějte, k překážce nebo k semaforům dojíždějte již bez plynu a brzděte motorem, což platí třeba i o jízdě z kopce, kde můžete plynový pedál vynechat zcela.  Také nezapomínejte na to, že spotřebě nijak neprospívá ani vytáčení motoru do vysokých otáček. To vše jsou zkrátka cesty, kterými se můžete vydat, a spotřeba rozhodně klesne. A to někdy i o několik litrů na sto kilometrů. Záleží jenom na tom, jak agresivní vaše předchozí jízda byla.

Jak snížit spotřebu paliva bez omezování? Zkontrolujte pneumatiky

Ano, i ty dnes mají vliv na to, kolik benzínu nebo nafty si váš automobil vezme. Nezapomínejte totiž na to, že i pneumatiky mohou vytvářet určitý odpor – takzvaný valivý. Pokud hledáte cesty, jak snížit spotřebu paliva, je určitě vhodné zkontrolovat jejich správné nahuštění. Jedině tak se není třeba čehokoliv obávat. V tomto případě nezapomínejme primárně na to, že příliš podhuštěná pneumatika může být pro naši spotřebu tím nejhorším. A to z toho důvodu, že její kontakt s vozovkou je vyšší, což se negativně projeví také na vyšším odporu a spotřebě paliva.

Nevozte nic, co nevyužijete

U odporu ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát se zaměříme především na aerodynamický odpor vzduchu vašeho automobilu. I zde platí jedno poměrně důležité pravidlo, které by nám mělo říci, že čím je menší, tím pro nás samozřejmě lépe. Proto byste na svém voze neměli vozit nic, co nevyužijete. Jako příklad může posloužit třeba střešní box, který se na odporu vzduchu výrazně podepisuje, což má za následek to, že vaše spotřeba stoupá. Mohou to být ale i střešní nosníky, které zde máte permanentně přimontovány. Pokud je nebudete potřebovat, sundejte je.

Nezapomínejme také na to, že je třeba zaměřit se i na to, co vozíte ve vašem voze. Pamatujte na to, že rady jak snížit spotřebu paliva jsou spojené také s hmotností vašeho automobilu. Čím více věcí v něm vozíte, tím pro samotnou spotřebu samozřejmě hůře. Tím nemáme na mysli situace, kdy jedete z velkého nákupu, ale máme tím na mysli především situace spojené s tím, kdy ve voze převážíte věci, které se vám zkrátka nechtějí vyndávat. A čím více jich je, tím pro vás samozřejmě hůře.

Myslete i na zapnuté systémy vašeho vozu

Zde samozřejmě není naším cílem nabádat vás k tomu, abyste různé systémy a vychytávky vozu nutně vypínali. Přesto musíme říci, že i ty mají vliv na spotřebu paliva. Pokud zapomněli natankovat a snažíte se šetřit každý decilitr paliva, rozhodně je dobré vědět, že čím méně systémů ve voze používáte, tím menší může být právě spotřeba paliva. Velmi známým příkladem je třeba klimatizace, která u některých automobilů může spotřebu zvednout i o několik decilitrů na sto kilometrů. Na druhou stranu s ohledem na komfort jízdy je často pomocníkem, který je nezbytný.

Pozor na otevřená okénka

Výše jsme uvedli, že i klimatizace může mít na spotřebu vašeho vozu výrazný vliv. Proto ji mnoho lidí v podstatě nepoužívá a jdou raději směrem otevřených okýnek. Ale i to se jeví jako poměrně výrazná chyba. Dokonce i větší. Pokud chcete ušetřit palivo, je ideální jezdit se zavřenými okénky. A to platí jak o oknech běžných, tak samozřejmě i o oknu střešním. Ve všech případech se totiž opět musíme dotknout většího odboru vzduchu, který vzniká. Výsledkem je to, že pokud porovnáte otevřená okna a klimatizaci, může být vítězem s ohledem na lepší spotřebu právě ona chladicí jednotka. Myslete na to při každé jízdě, kdy se budete chtít ochladit.

Investujte do prohlídek a oprav

Jenom dobře fungující motor je zárukou nejenom bezproblémového chodu, ale i správné spotřeby paliva. Ani toto proto nepodceňujte, jelikož i v tomto směru je dobré mít vše v naprostém pořádku. Například eliminace jakýchkoliv netěsností, nebo přesný chod, či správný režim otáček je důležitý proto, aby byla spotřeba opravdu taková, jaké má být. Je samozřejmě jasné, že toto se týká hlavně starších automobilů, u kterých toho má jejich motor skutečně dost za sebou a tak je třeba myslet na to, že už nemusí být v tak dobrém technickém stavu, jako dříve.

Zkuste i jiný vůz

Ano, i to může být cesta, jak snížit spotřebu paliva. Jasnoduše si koupíte nový automobil, který má parametry výrazně lepší. Pokud cestujete často, mohou se vám i takto vynaložené náklady poměrně rychle vrátit. Dále bychom neměli zapomínat na to, že to nemusí být jenom klasika, ale může to být třeba dnes tolik oblíbený hybrid, který je na trhu celkem zajímavým hitem. Ten totiž dokáže kombinovat jak běžný spalovací motor, tak i elektromotor, u kterého máme k dispozici energii z akumulátorů, které jsou ve voze přítomny. Taková spotřeba může klesnout třeba i pod jeden litr na sto.