Výměna vzpěr víka zavazadlového prostoru

Pokud máte automobil v karosářské verzi, která je označovaná jako hatchback, je víko zavazadlového prostoru nazýváno pátými dveřmi. S tím souvisí i jeho samotné otevírání, které samozřejmě nabídne přístup do celého vašeho vozu. Pokud je automobil nový, neměl by být s otevíráním jakýkoliv problém, jelikož vzpěry zavazadlového prostoru fungují zcela perfektně a velmi dobře. Postupem času se však mohou objevit možné závady, u kterých je třeba postupovat tak, že problém odstraníme. Ideálním postupem je výměna vzpěr víka zavazadlového prostoru. Vzhledem k celkové jednoduchosti ji zvládne určitě i začátečník.

Tato nutnost se může objevit hned ve dvou situacích. Tou první situací je to, že víko zavazadlového prostoru standardně otevřeme, necháme ho vyjet nahoru, ale při dojíždění jasně pozorujeme, že pohyb není plynulý. Je poměrně rychlý, což logicky znamená, že při dojezdu víko kufru poměrně rychle narazí, čímž jsou silně namáhány jednotlivé spoje. Dále může nastat situace spojená s tím, že víko zavazadlového prostoru sice otevřeme, ale pokud je v horní poloze, tak nedrží a postupně sjíždí dolů. Tento problém se může objevovat celoročně, stejně jako může být spojený třeba jenom se zimním obdobím, kdy je to nejvíce markantní.

Co je příčinou?

V obou případech je konkrétní příčina stejná. Nejedná se o nic jiného, než špatné vzpěry zavazadlového prostoru. Na první pohled celkem nenápadné prvky, které však mají klíčovou funkci. Důvodem jejich celkové nefunkčnosti nemusí být nic jiného, než jenom klasické stáří a tedy celková únava materiálu, která se logicky projeví právě na jejich nedostatečné funkčnosti. Proto je nezbytná výměna vzpěr víka zavazadlového prostoru.

Demontáž stávajících vzpěr

Nejprve je třeba pustit se do demontáže stávajících vzpěr. Tento postup je samozřejmě rozdílný v rámci různých automobilů a nelze ho paušalizovat. Každopádně je třeba vědět, že by k tomu měly být dostupné dvě osoby. A to z toho důvodu, že demontáž probíhá ve chvíli, kdy je víko zavazadlového prostoru zvednuté a jedna osoba ho musí držet. Je sice možné ho podepřít, ale vzhledem k manipulaci a možnému rozhýbání vozu jednoduše platí, že podepření může ujet a víko spadne. To je nutné mít na paměti. Zvláště, pokud chcete eliminovat nejenom případné vaše zranění, ale je třeba to mít na paměti například také ve chvíli, kdy chcete eliminovat i případné poškození víka zavazadelníku, k čemuž může dojít ve chvíli, kdy jeho rychlost není jakkoliv brzděná a to tvrdě narazí na karoserii vašeho vozu.

Pokud je víko dobře zabezpečeno, je možné pustit se do samotné demontáže. Jak jsme již zmínili, ta může být u různých vozů individuální, nikoliv ale jakkoliv výrazně složitá. Doporučovaným ověřeným postupem je nejprve nutnost uvolnit sponu, díky které budeme moci vzpěru jednoduše stáhnout z čepu. Tento postup je platný třeba na vozech Škoda Octavia a na řadě dalších. Při demontáži je často třeba použít více síly, jelikož původní vzpěry mohou na svém místě držet poměrně dobře. Zároveň ale nezapomínejte také na to, že byste měli být obezřetní a vyvarovat se jakémukoliv případnému poškození. V takovém případě by bylo nutné pořídit kompletní část instalačního prvku, která se na daném místě nachází. Zde už by bylo nutné počítat třeba s vyššími cenami.

Instalace nové vzpěry

Jakmile je vzpěra vyjmuta, je možné přejít do druhé, a v podstatě už finální fáze celé výměny vzpěr víka zavazadlového prostoru. Nyní si vezmeme do rukou novou vzpěru, kterou samozřejmě jednoduše nacvakneme na určené místo. Tedy právě tam, kde byla předtím umístěna vzpěra původní. Pokud máme jistotu, že vše drží jak má a nasazení nové se povedlo, je možné přestoupit k druhé straně víka zavazadelníku. Zde proveďte zcela stejný postup, který začne uvolněním spony a stažením vzpěry z čepu. Následně jenom nacvaknete vzpěru novou.

vzpěry pátých dveří

Vyzkoušejte funkčnost

Výměna je u konce, což znamená také nutnost vyzkoušení, zda vzpěry víka zavazadlového prostoru skutečně fungují tak, jak mají. První zkouška by měla být spojena s opatrností, a tak víko raději přidržujeme po celou dobu, co se otevírá, stejně jako jistíme i to, zda drží na svém místě. Druhá zkouška by měla být spojena s tím, že ho už můžeme klasicky, bez jakýchkoliv obav otevřít.

Pokud dojde k tomu, že plynule dojíždí a pomalu se zastaví, stejně jako dochází i k tomu, že při otevření bez problémů drží na svém místě, máme jistotu, že se výměna jednoduše povedla a vše funguje, jak fungovat má. Takto by to mělo vydržet alespoň několik následujících let.

Jak a kde vzpěry vybrat?

Při výběru vzpěr doporučujeme nejít cestou vždy toho nejlevnějšího výrobce, jelikož je třeba počítat s tím, že se jedná o poměrně namáhanou součást vozu, která by rozhodně měla vydržet. I z tohoto důvodu doporučujeme jít hlavně cestou kvality. Ne vždy je samozřejmě nutné dívat se jenom na originální náhradní díly, kde podstatnou část ceny tvoří například jenom logo výrobce. Ideální je jít cestou sice neoriginálních náhradních dílů, ale s jistotou toho, že se bude jednat o díly skutečně kvalitní, díky čemuž nebude problém s jejich životností.

Správný výběr musí být spojený zcela logicky také s typem vašeho vozu. Roli nehraje jenom automobilka, nebo konkrétní model vašeho automobilu. Co dále hraje roli, to je určitě modelová řada, stejně jako generace vašeho automobilu. Jedině tak budete mít jistotu, že budou vzpěry na víko kufru skutečně dobře pasovat a budou kompatibilní právě s vaším vozem. Tak máte jistotu, že jste vybrali opravdu správně.

CLOSE
CLOSE