Oprava promáčklých dveří


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Situace, kdy dojde k promáčknutí dveří u vašeho vozu, rozhodně není nijak nečekaná, jelikož je mnoho situací, kdy k tomu může dojít. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že si to můžeme způsobit třeba my sami, stejně jako může dojít i k tomu, že nám dané poškození může způsobit i někdo jiný. Otázkou je, co dále dělat. Pokud jsou dané dveře poškozeny více než dost, je třeba vyhledat za ně adekvátní náhradu a dveře klasicky vyměnit. Dnes by neměl být problém hlavně u starších automobilů, že se podíváme na vrakovištích. Ne vždy je ale klasická výměna ideální cestou. Je třeba dodat, že jsou i situace, kdy může naopak pomoci oprava. A to jak proto, že nám zůstanou stávající dveře ve stejném laku jako zbytek vozu, tak i z toho důvodu, že může být případná oprava finančně mnohem výhodnější, než výměna. Jak by tedy oprava promáčklých dveří měla proběhnout?

Nejprve demontujme čalounění

To se dnes nachází ve dveřích v podstatě jakéhokoliv vozu. Prvním krokem je tedy zcela logicky to, že se pokusíme dané čalounění demontovat. Záleží hlavně na typu vozu a na tom, jak je zde čalounění přichyceno. Setkat se můžeme hlavně se dvěma postupy. Ten první souvisí s tím, že je zde čalounění přichyceno klasickými šrouby, které jenom povolíme a následně čalounění dveří jednoduše sundáme. Nastat ale může také druhá situace, kdy je čalounění jako takové ve dveřích nacvaknuto, což znamená, že ho na jednom místě jednoduše vycvakneme a podobným postupem pokračujeme dále, až ho vyjmeme celé.

V případě demontáže čalounění rozhodně nezapomínejte také na to, že je třeba postupovat pomalu a opatrně. Je to také z toho důvodu, že v rámci čalounění jsou do dveří vsazeny třeba i kliky dveří, stejně jako to mohou být kličky určené ke stahování okýnek. I zde je potřeba počítat s tím, že nejprve dojde k demontáži daných prvků a teprve poté může skutečně dojít k tomu, že je demontováno samotné čalounění.

Odstraňte také izolaci

Nic výjimečného nemusí být ani to, že je v rámci dveří umístěna také izolace. Ta zde může být nejčastěji nalepena. I proto je potřeba ji také odstranit, a to takovým postupem, že ji na určitém místě odřízneme a poté se ji pokusíme odlepit, nebo jenom zvednout. Zde totiž nesmíme zapomínat na fakt, že danou izolaci bychom měli ve dveřích mít stále, a tak zcela logicky dojde k tomu, že ji po opravě dveří budete opět na její místo vracet. Jakmile dojde k tomu, že je i izolace dveří pryč, již můžeme říci, že jste připraveni k tomu, že lze realizovat samotnou opravu.

Připravte si vhodné nástroje

Na co nesmíte dále zapomenout, to je i příprava vhodných nástrojů. Oprava poškozených dveří by totiž měla probíhat tak, že se danou promáčklinu pokusíte vyklepat do ideálního tvaru. K tomu vám mohou posloužit různé nástroje. Z těch klasických to může být třeba kladivo, stejně jako se hodí i dřevěný špalíček. V některých případech může být použito také páčidlo nebo šroubovák, ale třeba i sekáč. Stejně tak je třeba mít k dispozici přípravářský hoblík, který je ideálním nástrojem ve chvíli, kdy bude potřeba sledovat rovinu. Na druhou stranu je více než jasné, že ne každý má daný nástroj doma, nebo k němu má přístup. V takovém případě vám může postačit třeba i pravítko, které v daném problému svůj účel také celkem dobře splní.

Opravte dveře

Jakmile máte vhodné nástroje k opravě, můžete začít s tím, že dané poškození vyklepete do co možná nejlepšího tvaru. Ne vždy vám to půjde a tak je třeba počítat s tím, že se může objevit i nutnost opatřit si svářecí soupravu, a to proto, abyste případnou promáčklinu takzvaně vytáhli, a to navařením. Konkrétní zvolený postup je spojený hlavně s faktem, nakolik je dané poškození velké, stejně jako je spojený také s faktem, nakolik vám půjde daný problém vyřešit klasickými způsoby.

Finální úprava

Jakmile jsou dveře opraveny, nezapomeňte také na jejich nezbytnou finální úpravu. O co se jedná? Jde samozřejmě o nutnost obrousit daný povrch. V první fázi nám rozhodně pomůže úhlová bruska, která se stává ideálním nástrojem ve chvíli, kdy si chceme ušetřit práci, stejně jako ušetřit čas. Pokud máme dané hrubé broušení za sebou, již je třeba vzít si do ruky brusný papír. A to přirozeně z toho důvodu, že je potřeba daný povrch náležitě zdrsnit.

Jakmile je daný povrch opravených dveří takto připravený, už můžeme vzít do ruky tmel, který je nezbytnou součástí dveří, jelikož se stane vrstvou, která bude umístěna pod lakem. Pokud hledáte vhodné řešení, může přijít vhod nejenom hliníkový tmel, ale může se hodit také tmel se skelným vláknem. Jakmile je tmel na svém místě, již ho můžete nechat klasicky zatuhnout.

Dveře nalakujte

Když je tmel tuhý, už zbývá jenom poslední a to zcela přirozeně kosmetická fáze. Ta spočívá v tom, že jsou vaše dveře nalakovány. To můžete realizovat buď sami, nebo i v rámci konkrétní lakovny. Jakmile je i tento krok u konce, už zbývá jenom nasazení samotného čalounění. Zde není nutné í postup jakkoliv složitě vysvětlovat. Důvodem je to, že se jedná o postup zcela opačný, než ve chvíli, kdy bylo čalounění demontováno. Jakmile je i čalounění na svém správném místě, lze už s jistotou říci, že se oprava promáčklých dveří povedla, je definitivně hotova a vaše auto opět vypadá dokonale. Navíc máte jistotu, že tato oprava svépomocí může vyjít výrazně levněji, než případný postup spojený s tím, kdy by bylo nezbytné celé dveře měnit. Nehledě na to, že i u výměny by mohlo být potřeba případné finální lakování. A to z důvodu, aby si vůz zachoval svou stále stejnou barvu.

Rate this post