Výměna žárovek v přístrojové desce

výměna žárovek v přístrojové desce

výměna žárovek v přístrojové desce

Pokud jezdíme automobilem i v noci, je samozřejmě nezbytné, abychom měli v interiéru osvětlenou přístrojovou desku. Tedy oblast, kde se nachází primárně otáčkoměr, stejně jako tachometr, ale třeba i ukazatele stavu paliva, nebo teploty motoru. U novějších automobilů samozřejmě často vše svítí bez jakéhokoliv problému a tak není třeba mít jakékoliv obavy spojené třeba s tím, že bychom museli podstupovat proces, kterým je výměna žárovek v přístrojové desce. U starších automobilů již vlivem stáří mohlo dojít k tomu, že jsou dané žárovky za hranicí své životnosti a tak nesvítí. A jak je vyměnit? Na to se podíváme. Pokud patříte mezi manuálně zručnější jedince, rozhodně by neměl být problém vše zvládnout.

Příprava je základ

Než se pustíme do samotných konkrétních prací, je určitě třeba myslet na to, že všeumu by měla předcházet příprava. Ideálně v manuálu si zjistíme, jaký konkrétní typ žárovek budeme potřebovat, stejně jako si můžeme zjistit i to, kde všude jsou umístěny a kolik jich celkově je. Zde doporučujeme neměnit jenom jednu vadnou, ale vyměnit ihned všechny. Pamatujte, že když je za hranicí své životnosti jedna, velmi brzy budou následovat další. Pokud je vyměníte již preventivně, máte jistotu toho, že budete mít od výměny na několik následujících let rozhodně klid.

Příprava by měla souviset také s důkladným prostudováním manuálu i v souvislosti s tím, jakým způsobem se samotná palubní deska vyndává. Jedině tak může být výměna žárovek bez potíží provedena. Pokud se podíváme konkrétněji, je dobré si zjistit, kde konkrétně se nacházejí které montážní body a jaké nářadí budeme potřebovat k povolení jednotlivých spojů.

Jdeme na demontáž přístrojové desky

Jakmile již podle návodu víme, co a jak, můžeme se pustit do samotné demontáže. V rámci jednotlivých montážních bodů se tedy pustíme do toho, že je povolíme. Nejčastěji tedy jenom vyšroubujeme šroubové spoje. Dané šroubky dáme stranou, jelikož je budeme na konci celé výměny ještě potřebovat. Jakmile je deska povolena, můžeme ji pomalu vyjmout. Pokud to nejde, nebo jde velmi ztuha, může to znamenat, že je zajištěna různými zaklepávacími pojistkami. Ty musíme povolit, jelikož jinak přístrojovou desku nevyjmeme.

Jakmile ji máte vyjmutou, máme doslova vyhráno. Nyní už ji jenom otevřeme, abychom se dostali do jejího samotného těla. Zde by na předem zjištěných místech měly být umístěny jednotlivé žárovičky, které budeme měnit.

Výměna žárovek v přístrojové desce je hračkou

Na rozdíl od žárovek, které známe z domácnosti, nebo ze světlometů našeho vozu, jsou žárovky v přístrojové desce v mnohém jiné. A to konkrétně v tom, že se jedná o typ, který nemá objímku, ani žádné kovové tělo. V podstatě jde o skleněnou konstrukci se dvěma vodiči. To výrazně usnadňuje vyjmutí současných žárovek, jelikož je hravě vyndáte a místo nich na požadované místo nastrčíte ty nové. Vždy se přesvědčte o tom, že daná žárovka dobře sedí. Jakmile je tato výměna u konce, dá se říci, že máte v podstatě vyhráno.

Otestujte funkčnost

Jakmile je výměna žárovek v přístrojové desce plnohodnotně provedena, neměli byste zapomínat také na kontrolu samotné funkčnosti. A to ještě před tím, než veškeré budíky a součásti opět přimontujete na místo. Samotné otestování funkčnosti je poměrně jednoduché a rychlé. A to konkrétně takové, že stačí jenom otočit klíček do druhé polohy a klasickým způsobem zapnout světla. Jakmile se tak stane, měla by se přístrojová deska opět dokonale rozzářit. Pokud k tomu dojde, máte vyhráno, jelikož si můžete být jisti primárně tím, že vše funguje jak má a žárovky svítí. Světla proto můžete zhasnout, klíček vyjmout a dále se můžete pustit do montáže.

Opakujte předchozí postup

Montáž přístrojové desky zpět na své místo je dnes poměrně jednoduchá a také rychlá. V tomto směru stačí zopakovat postup spojený s její demontáží. Nasadíme ji na požadované místo a v konkrétních místech opět namontujeme jednotlivé šrouby. Co je třeba také udělat, to je jistě kontrola toho, zda perfektně sedí a zde se nehýba. Pokud je vše v pořádku, je výměna žárovky v přístrojové desce u konce. A to s jistotou vašeho úspěchu.

Udržujte čistotu

Pozor na to, že v rámci samotné výměny byste měli primárně udržovat čistotu. Velkým rizikem mohou být nečistoty v podobě prachu a jiných pevných částic, které se mohou do přístrojové desky dostat. Také se snažte eliminovat jakékoliv riziko spojené s tím, že byste snad některé součásti přístrojové desky zamazali svou rukou. V takovém případě vás může čekat náročnější cesta samotného čištění, nehledě na to, že nečistoty mohou samotnou funkčnost takto poškodit. Proto buďte maximálně opatrní. Na druhou stranu přímá chirurgická práce to rozhodně není.

Pozor také na správný typ žárovek

Jelikož samotná výměna žárovek nemusí být nic snadného, je dobré na to myslet už ve chvíli, vykupujete samotné žárovky. A to z toho důvodu, že ty by měly být především kvalitní. Je dobré investovat do osvědčených výrobců. Nejenom, že díky tomu eliminujete případné riziko zkratu, nebo jakéhokoliv jiného problému. Můžete si být jisti mimo jiné třeba také tím, že samotné žárovky budou spojeny s dlouhou životností a dobrou svítivostí. V takovém případě může být výměna žárovky v přístrojové desce spojena třeba jenom s jednou nutnou výměnou v rámci životnosti a provozu vašeho automobilu. Ani kvalitní žárovky navíc nemusí být nijak drahé. Pokud budeme konkrétní, skutečně není důvod platit více, než jenom pár korun či desítek korun.

CLOSE
CLOSE