Montáž mlhovek

Ne každý automobil má v rámci své výbavy takzvané mlhovky. U některých vozů se proto jedná o výbavu, kterou bychom mohli označit jako příplatkovou. Ne vždy je ale levná a tak se často rozhodneme k tomu, že si pořídíme automobil bez nich. Dodatečná montáž mlhovek totiž nemusí být tak složitá, jak si mnozí myslí. Stejná situace samozřejmě platí i v případě, kdy kupujete ojetý automobil, jelikož zde je již v podstatě jasné, že si vybírat nemůžeme.

Než bude samotná montáž mlhovek započata svým prvním krokem, je třeba se podívat na to, zda v přední části karoserie existují otvory na mlhovky. U většiny vozů ano, jenom jsou zakryty plastovým dílem. V tomto případě máme vyhráno a můžeme se pustit do samotné práce.

Kde mlhovky pořídit?

Pamatujte, že to nejsou jenom mlhovky jako takové, které budete potřebovat. Bez čeho se také neobejdete, to je samozřejmě i nezbytná kabeláž. Pokud má váš vůz v interiéru připravené ovládání či tlačítko, máte vyhráno. Pokud ne, bude třeba pořídit i tuto součást. A kde konkrétně? U ojetých a starších vozů doporučujeme vrakoviště, kde vše pořídíte za skutečně zlomek ceny. Pokud trváte na nových mlhovkách, je ideální navštívit obchod s autodoplňky. Ne vždy musí být mlhovky originální, jelikož i alternativa dobře poslouží a nabídne bezproblémové vlastnosti. Třetí cesta může být spojena s autorizovaným prodejcem, kde můžete najít originál, ale rozhodně platí, že si za něho připlatíte.

Demontáž krytu

Jakmile máme vše připraveno, je možné se pustit do práce. Pamatujte, že prvotní montáž mlhovek není zase až tak složitá. Prvním krokem je demontáž stávajícího plastového krytu, který najdete ve spodní části předního nárazníku. Ten samozřejmě demontujte na pravé i levé straně, díky čemuž vznikne otvor, kam bude přesně pasovat právě vaše koupená mlhovka. Samotné kryty demontujete poměrně snadno, jelikož jsou na daných místech jenom jednoduše přicvaklé a tak vám bude stačit jenom plochý šroubovák a demontáž je hotova.

Nainstalujte nové mlhovky

Nyní už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, což je montáž mlhovek. S tím, kam která patří, si nijak zvlášť nemusíte lámat hlavu, jelikož jejich tvar jasně odpovídá konkrétnímu montážnímu otvoru. Pokud je něco, na co je třeba dát si pozor, potom je to samozřejmě nutnost pevného uchycení mlhovky na svém místě. Zde už nevyužíváte systém jednoduchých zámečků, jelikož dochází k tomu, že musíte samotnou mlhovku pevně přimontovat, jelikož jedině tak bude na svém místě držet i během jízdy. K tomu postačí šroubky a šroubovák a připravené instalační otvory.

Jakmile jsou mlhovky na svém místě, kde také dobře a pevně drží, můžete se začít soustředit i na kabeláž, která je nezbytnou součástí toho, aby mlhovky dobře svítili. Kabeláž samozřejmě protahujete zadním otvorem, který by měl ústit v oblasti motorového prostoru.

Kabeláž dostaňte až do interiéru

Jakmile máte kabeláž v oblasti motorového prostoru, je třeba ji dostat samozřejmě až k dělící stěně motorového prostoru. Tedy v podstatě do interiéru. Při jejím vedení nezapomínejte na to, že by neměla být nikdy vedena volně, jinak by přirozeně mohlo hrozit případné zamotání kabelu do pohyblivých součástí motoru. Kabeláž je také třeba vést až k oblasti stěračů, kde kabel natáhneme pod odvodňovacími žlábky. Touto cestou ho následně dostaneme až do požadovaného interiéru. Na co bychom neměli zapomínat, to je fakt, že kabel vedeme tam, kde jsou v interiéru k dispozici pojistky. Tedy pojistková skříň, jelikož právě ta je tím konkrétním místem, kde budeme daný kabel připojovat.

Demontujte část palubní desky

Jakmile máte kabely vyvedeny přímo v interiéru, znamená to pro vás jistotu, že máte jednu z nejobtížnějších částí montáže za sebou. Nyní je třeba demontovat část vaší palubní desky. A to samozřejmě v oblasti, kde je spínač mlhovek umístěný. Pokud zde příprava na mlhovky není, znamená to pro vás samozřejmě informaci o tom, že ho budete muset také nainstalovat. Tuto informaci jsme však již uváděli na začátku. Ať už je vaše konkrétní situace jakákoliv, pamatujte také na to, že nesmíte zapomenout na připojení kabeláže k danému vypínači, díky čemuž zajistíte bezproblémovou funkčnost samotných mlhovek.

Připojte kabeláž i ke zdroji

Jakmile je zapojeno zapínání i vypínání, je samozřejmě třeba i připojení ke zdroji elektrické energie. V tomto směru je to samozřejmě pojistková skříň, kam bude konkrétní kabeláž patřit. V tuto chvíli rozhodně doporučujeme vzít si k ruce příručku k vašemu vozu, jelikož jedině tak budete mít jistotu, že daný kabel zapojíte skutečně na to správné místo. Pokud si nevíte rady, je dobré požádat o radu nejlépe autoelektrikáře, který by měl vše bez jakýchkoliv problémů zvládnout.

Vyzkoušejte funkčnost

Jakmile je vše hotovo, můžete se pustit do posledního nezbytného kroku. Tím je otestování samotné funkčnosti. Pokud je vše v pořádku, měly by mlhovky při zapnutí snímače bezproblémově svítit. Díky tomu zjistíte, že se montáž mlhovek skutečně povedla a vy tak máte jistoty spojené s tím, že i když u kupovaného vozu mlhovky nebyly, můžete si jich užívat. Pokud tedy vše funguje tak, jak fungovat má, je montáž mlhovek u konce. Nejenom, že můžete zavřít pojistkovou skříň, ale můžete nasadit také palubní desku, stejně jako je dobré ještě jednou zkontrolovat, zda vše sedí a kabel je vedený správně. Pokud je vše v pořádku, čeká vás v budoucnu už jenom jedna případná povinnost, kterou není nic jiného, než výměna žárovek. To už je krok velmi snadný.

CLOSE
CLOSE