Vyleštění předních světlometů
Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Čím starší auto, tím více problémů se u něho může objevit. A to nejenom po technické stránce, ale i po té estetické. Nemusí to však být nutně jenom problémy s lakem, jako je například koroze. Problémy mohou být spojeny třeba i s plastovými součásti našeho vozu. Ideálním příkladem jsou světlomety. V tomto směru platí, že čím je automobil starší, tím více poškozené mohou být. A to nejenom vlivem stáří, ale také vlivem toho, že dochází k celkem výraznému poškození od odletujících kamínků a od jiných nečistot. Jak tedy světla opravit bez nutnosti výměny celého světlometu? V tomto případě pomůže vyleštění předních světlometů.
Se sadou, nebo i bez ní
Na trhu dnes existuje mnoho různých sad, které obsahují vše potřebné k tomu, aby mohlo být vyleštění předních světlometů realizováno co možná nejlépe. Součástí daných sad je v podstatě vše, co je potřeba. V takovém případě mluvíme například o tom, že jsou součástí různé brusné a leštící pasty, stejně jako brusné nebo leštící papíry, utěrky, popřípadě kotouče.
Druhou možností je následně cesta, která je spojena s tím, že si vystačíme jenom s věcmi, které koupíme všude kolem nás, nebo je najdeme i doma. Mnoho lidí jako skvělou pomůcku používá třeba obyčejnou zubní pastu, která umí nahradit i speciální pasty určené k leštění. Stejně tak se lze obejít i bez ní. A právě na tento postup se zaměříme společně.
Nejprve je třeba vše připravit
Je nezbytné, abychom při broušení a leštění plastových světel nijak nepoškodili jakoukoliv jinou část našeho automobilu. Proto je základem správná příprava. Zvedneme kapotu, vezmeme lepicí pásku a jednoduše oblepíme všechny díly, které jsou v bezprostřední blízkosti světla, tedy samotného jeho skla. Použít lze samozřejmě také igelit, pokud chceme jednotlivé oblasti chránit přece jenom o trochu více. V tomto případě již můžeme říci, že máme hotovo a je možné se pustit do prvotního broušení.
Použijte brusný papír 1000
Tento by měl na prvotní broušení dokonale stačit. Pokud ho máme, je třeba už jenom postupovat dle našeho návodu. A v čem spočívá? Samozřejmě v tom, že tímto brusným papírem musíme důkladně obrousit celý povrch daného světla, tedy veškerý povrch skla. Na co nesmíme zapomínat, to je fakt, že bychom měli postupovat nejlépe rovnoměrně, a to s ohledem na to, aby všechna místa na skle byla broušena stejnou intenzitou. Vzhledem k charakteru brusného papíru se nemusíme bát někdy více přitlačit, jelikož jedině tak se nám podaří odstranit případné drobnější škrábance, které mohou mít také vliv na to, že světlo skrz sklo neprochází tak dokonale, jak bychom požadovali. Jakmile jsme s tímto prvním a základním krokem hotovi, můžeme se již vhrnout na krok označovaný číslem dvě.
Brusný papír s označením 2000
Postup je s jeho využitím v podstatě stejný, jako tomu bylo v předchozím případě. I zde se tedy neobejdeme bez nutnosti dostatečně a také důkladně brousit celou plochu skla. A to z toho důvodu, že tímto způsobem nejenom odstraníme další škrábance, ale máme jistotu také toho, že sklo velmi dobře vyhladíme, což je také jeden z postupů, kterého zcela logicky chceme dosáhnout. Jakmile je i tento krok hotový, máme tu nejtěžší práci v podstatě za sebou.
Skla důkladně omyjeme
Takto bychom měli mít obroušená obě dvě světla. Tedy jak světlo levé, tak i světlo pravé. Pokud je tomu skutečně tak, máme jistotu, že už můžeme přistoupit k jednodušší fázi, která spočívá v tom, že sklo jednoduše omyjeme. Můžeme použít buď jenom vodu a speciální jemnou houbičku, nebo můžeme použít i běžný nebo lepší autošampon. Po tomto kroku ale nezapomeneme na celkem důležitý a dostatečně dobrý oplach. Světlo je třeba umýt z toho důvodu, že na něm mohou být velmi jemný zbytky prachu, které před následujícím postupem musíme dostatečně odstranit. Jakmile i toto máme hotovo, necháme skla uschnout, případně je můžeme pro jistotu ještě dosušit a lehce vyleštit měkkým hadříkem. Už v tuto chvíli bychom měli jasně pociťovat to, že jsou světla mnohem lépe čirá, bez případných škrábanců a při zapnutí světel uvidíme, že svítí i o něco lépe.
Pořiďte si brusnou pastu
Poslední fází je použití speciální brusné pasty, která se používá právě na světla jako takové. Její unikátní složení dokáže nabídnout hned dvě zajímavá pozitiva. Tím prvním je to, že jako brusná pasta dokáže celý povrch velmi dobře přebrousit, díky čemuž zcela logicky dochází k tomu, že se odstraní veškeré další drobné škrábance a případné nerovnosti. Stejně tak ale díky svému složení dokáže dobře zacelit i hlubší škrábance, které ve světlech i přes celkově dokonalou péči zůstanou. I v tomto případě je samozřejmě nutné postupovat celkem obezřetně a myslet hlavně na to, že bychom měli danou pastu leštit na světle skutečně důkladněji. A to ideálně hned dvakrát, jelikož jedině díky tomu si můžeme být jistit opravdu nejdokonalejšího možného výsledku.
Jakmile je tento krok u konce, stačí už jenom světlomet omýt a následně by mělo být jasně viditelné, že se jeho kvalita výrazně zlepšila, což se pozitivně podepíše hlavně při jízdě v noci, kdy budete jednoduše vidět mnohem lépe. I to je samozřejmě jedním z důvodů, proč se o světla takto dostatečně starat. Dále ale nesmíme opomenout ani fakt, že v některých případech může docházet k tomu, že případné poškození a nečistoty mohou být z vnitřní strany světlometu. I zde je možné využít několik osvědčených postupů, ale říci musíme to, že jsou o něco složitější, než broušení a následné vyleštění plastových světel, které jsme vám popsali výše.