Rakouské dálnice budou dražší

V Rakousku jsou dálnice zpoplatněny. Zaplacení za jejich průjezd se prokazuje podobně jako v České republice vinětou umístěnou za předním sklem. Placení mýtného v této alpské zemi se netýká pouze automobilů, ale rovněž řidiči motocyklů mají tuto povinnost. Rakouskou dálniční známku lze zakoupit na období 10 dnů, 2 měsíců nebo jednoho roku. Od roku 2016 však dochází k nárustu její ceny.

Ta bude činit 8,80 EUR pro nejkratší desetidenní dobu. V případě dvouměsíčního kupónu zaplatíte 25,70 EUR a roční viněta Vás vyjde na 85,70 EUR. Motorkáře pak průjezd rakouskými dálnicemi bude podle nového stát 5,10 / 10 dnů, 12,90 EUR / dva měsíce a 34,10 / rok. Se změnou ceny dochází také k úpravě designu. Nové viněty budou v mandarinkové barvě na rozdíl od stávajících azurových. Koupit je bude možno nadále u benzínových pump či na pobočkách Žlutých andělů, Cash Pointu, ABY a ve směnárnách. Její platnost zůstává zachována a činí 14 měsíců (1. 12. 2015 – 31. 1. 2017). Pokuta za jízdu bez známky je 120 EUR. Tato viněta však neplatí na všech zpoplatněných úsecích.

Někde je třeba zaplatit mýto bez ohledu, jestli máme vinětu nebo ne. Jedná se o úseky silnice A 9 Spital / Pyhrn – Ardning a Sankt Michael -Uebelbach, A 10 Flachau – Rennweg, A 11 Sankt Jakob – státní hranice, A 13 Innsbruck – Brenner či A 16 Sankt Anton – Langen. Jedná se hlavně o dálnice vedoucí horskými tunely. Pro jízdu na A 14 mezi Hohenemsem a německou hranicí lze vyžít tzv. Korridorvignette za pouhé 2 EUR za jízdu v jednom směru a tak se koupi časového kupónu úplně vyhnout.

Řidiči se však ve většině případů mohou obejít bez této známky. Rakousko disponuje kvalitními vedlejšími silnicemi, po nichž se dají placené úseky objet. Vozidla nad 3,5 tuny platí mýto za průjezd dálnicemi pomocí Go boxů, kdy je částka počítána podle ujetých kilometrů a emisní třídy.

1 Response

  1. Hana Bicková napsal:

    Dobrý den, můžete mi, prosím sdělit, jakou nejrychlejší trasou mám jet a kolik EUR (přes tunely) – mě bude stát průjezd Rakouskem – Linz – Maribor? Dálniční známku mám.
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem a přáním krásného léta – Hana Bicková