Výměna stahovačky oken

Ne každý automobil má přední okénka v elektřině. Je stále více automobilů, u kterých je třeba ještě stále využívat klasiku v podobě kličky. Pokud se jedná i o váš automobil, může dojít i k několika problémům. Jednou z takových je to, že se klička utrhne i s hřídelí. V takovém případě platí, že je nezbytné vyměnit celý stahovací mechanismus. A to z toho důvodu, aby bylo možné okénko opět opakovaně používat a bez potíží ho stahovat, nebo vytahovat. Výměna stahovačky oken není nijak výrazně složitým postupem, jak se může mnohým na první pohled přímo zdát.

Prvním krokem jsou nezbytné demontáže

Je třeba dostat se přímo do vnitřní oblasti dveří, což přirozeně znamená také nutnost toho, že je nutné demontovat samotné čalounění dveří, popřípadě plasty. V obou případech je v tomto směru využito několik šroubů, které postupně demontujeme a následně snadno vyjmeme i samotné čalounění. Nyní již před sebou máme důležitý obnažený kus dveří, a proto je možné postupovat ve výměně dále.

Druhým krokem, který souvisí se samotnou výměnou je rozhodně také to, že je třeba v rámci demontáže čalounění odpojit také lanko kliky. Bez tohoto kroku nám nepůjde plnohodnotně vyjmout. Jakmile máme hotový i tento krok, již jsou dveře plnohodnotně připraveny právě k tomu nejdůležitějšímu, tedy k samotné výměně.

Zajistíme sklo

Jakmile jsme se dostali na požadované místo, je možné ve výměně pokračovat dále. Rozhodně je třeba dávat pozor na samotné sklo. A to jak na to, abychom ho nepoškodili, tak samozřejmě také na to, abychom ho nerozbili. V tomto směru je prioritou sejmout dvě záslepky, pod kterými se držáky skla nachází. Jakmile se na toto místo dostaneme, je třeba už jenom uvolnit matice držáků. V tuto chvíli musí dojít k tomu, že dané sklo zajistíme. A to z toho důvodu, aby nespadlo. Není třeba v tomto kroku hledat jakékoliv složitosti, jelikož v daném směru platí, že si můžeme pomoci třeba i pevnou lepicí páskou.

Jakmile jsou okna zajištěna, je možné pokračovat ve výměně. V takovém případě je ideální sjet se stahovačkou kousek níže. Pokud je to možné, ulehčí to budoucí práci. Ne vždy to ale může jít a tak je občas nutné počítat s tím, že to nepůjde.

Oddělíme plastovou výplň

Následující krok opět souvisí s nezbytností dostat se na konkrétní místo, kam přesně potřebujeme. Pokud budeme konkrétní, je třeba se dostat k demontáži samotných šroubů, které drží plastovou výplň. I tyto šrouby budeme primárně muset demontovat, díky čemuž budeme moci konečně demontovat i samotnou plastovou výplň jako takovou. V této fázi už se dá říci, že se pomalu chýlíme do konce a výměna jako takové bude již velmi brzy provedena. Máme totiž vše připraveno k tomu, abychom mohli daný mechanismus i plnohodnotně vyměnit.

Výměna stahovacího mechanismu

Nyní se již dostáváme do fáze, kdy je stahovací mechanismus plně připravený k samotné výměně. V tomto ohledu je ideálním krokem vyměnit ho kompletně celý, nikoliv jenom jeho části. Je to jak z důvodu, že zajistíme bezproblémovou budoucí funkci, tak je to také z toho důvodu, že ceny nových mechanismů nejsou nijak velké. Pořídit je můžeme nejenom nové, ale můžeme je pořídit také v bazarech a na vrakovištích. A to v podstatě za ceny, které jsou v řádech několika stokorun.

Výměnu provádíme obezřetně s nutností hledět na to, aby byl dobře demontován a vyjmut, stejně jako s ohledem na to, aby byl nový stahovací mechanismus předního okna dobře nasazený a nedošlo zde k jakémukoliv riziku toho, že by byl nasazený chybně, z čehož by mohla plynout jeho případná horší funkčnost.

Vše propojíme a navrátíme

Jakmile je výměna plnohodnotně provedena a celý mechanismus je vyměněný, je možné postupně opět takzvaně nastrojit samotné dveře. Mluvíme zde o postupu, který je spojený s tím, že jednoduchým způsobem opět přimontujeme jak plastovou výplň, tak samozřejmě i čalounění, stejně jako potřebnou kličku a celou řadu dalších věcí, které jsou v daných postupech v podstatě nezbytné. Jakmile se tak stane, jsme připraveni k poslední fázi, kterou je otestování samotné funkčnosti. I proto se doporučuje nastrojit dveře jenom lehce, a to s ohledem na to, že pokud by se vyskytla jakákoliv budoucí závada, bude třeba se podívat na její řešení dále.

Vše otestujeme

Pokud je klika na svém místě a sklo je tam, kde má být, je možné samotný mechanismus vyzkoušet. Rozhodně je třeba důkladnější testování, které bude souviset s tím, že okno stáhneme až doků, doslova na doraz. Stejnou cestou postupujeme v opačném případě, kdy ho naopak musíme postupně zase vysunout až nahoru. Také nadoraz. Zkoušíme ale i jeho různé polohy a to, zda v nich bez potíží drží a zda z daných poloh můžeme dále pokračovat jak nahoru, tak i dolů.

Pokud je vše v pořádku, máme jistotu toho, že výměna mechanické stahovačky předního okna proběhla tak, jak proběhnout měla. Tedy bez jakýchkoliv potíží. V tuto chvíli se již můžeme opět plnohodnotně věnovat dveřím, kdy je nastrojíme s jistotou toho, že vše velmi pevně umístíme na svá místa. V tuto chvíli je poslední krok u konce a my můžeme s naším automobilem bez jakýchkoliv potíží kdykoliv a kamkoliv vyjet. Přední okénko bude opět fungovat naprosto dokonale, přesně tak, jak by také fungovat mělo.

Pokud by se v budoucnu dostavil podobný problém, ale na druhých dveřích, rozhodně není třeba obávat se také jakýchkoliv složitostí, jelikož postup výměny je identický, stejně jako je identický i samotný mechanismus, který uvnitř odstrojených dveří přímo najdeme.

CLOSE
CLOSE