Demontáž a výměna zámku


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

I když jsou v posledních letech hitem auta s dálkovým centrálním zamykáním, stále se najdou tací, kteří mají buď starší automobil, nebo mají základní stupeň výbavy svého vozu, kdy je třeba auto odemykat, stejně jako zamykat klasicky, a to pomocí klíčku. Pokud je to i vaše situace, ale zároveň zjišťujete, že odemykání je stále komplikovanější, je třeba myslet na to, že se mohly objevit hned dva druhy problémů.

Ten první problém je spojený se špatným klíčkem. Především u starších automobilů se rozhodně nejedná o nic výjimečného a je třeba říci, že vlivem používání se klíček obrousí a následně už nesplní svou funkci tak, jak si člověk představuje. Cesta k nápravě je v takovém případě poměrně jednoduchá. Stačí si nechat udělat náhradní klíč. Tuto možnost dnes poskytuje celá řada podnikatelů na našem trhu. Pokud ale problém není v klíčku, ale jedná se o problém v zámku, je třeba vyřešit právě tento. A jak konkrétně? Nejjednodušší je zcela přirozeně výměna zámku za nový. A na správný postup se společně podíváme. Může se lehce lišit s ohledem na druh vašeho vozidla, ale obecně se dá říci, že dílčí a klíčové kroky budou v podstatě stejné.

Nejprve demontujte čalounění

Je dobré vědět, jak vlastně demontáž zámku proběhne a co je pro to třeba udělat. Konkrétně je nutné říci, že jedinou cestou, jak ho správně demontovat je zcela přirozeně tak, že se dostaneme do vnitřní části dveří. Tedy pod samotné čalounění. Proto je prvním krokem otevření dveří a dále už pokračujeme v tom, aby bylo čalounění, popřípadě jiné vnitřní obložení dveří jednoduše demontováno. Zde se může postup lišit v závislosti na konkrétním automobilu. Jsou situace, kdy je třeba čalounění jenom jednoduše vycvaknout, stejně jako se mohou objevit typy automobilů, kde se neobejdeme bez křížového šroubováku, pomocí kterého povolíte vruty po obvodu čalounění.

Dále při demontáži čalounění nezapomínejte také na to, že může být problémem například páčka na stahování oken, stejně jako může být problémem i klika na otevírání dveří. I s tím si ale lze v podstatě u jakéhokoliv vozidla na našem trhu celkem jednoduše poradit. Jakmile máme, můžeme celé čalounění jednoduše vyjmout a v tuto chvíli máme před sebou otevřené a z vnitřní části zcela obnažené dveře. V tuto chvíli lze pokračovat k tomu nejdůležitějšímu.

Demontáž zámku dveří

Tím, že jsme odmontovali čalounění, jsme se mohli konečně dostat k tomu, co potřebujeme. Tedy k tomu, že již máme přístup k samotnému zámku dveří. Dobré je ale stále počítat s tím, že přístup k danému zámku rozhodně nemusí být nejjednodušší a že nám v přístupu může celkem výrazným způsobem překážet plech dveří. Ten ale už demontovat, ani jinak odstranit nelze a tak je třeba trocha šikovnosti, nebo jiných pomůcek. V závislosti na typu vozu si vezmeme obvykle nástrčný klíč, který zcela logicky strčíme do otvoru mezi plechy ve dveřích a snažíme se ho nasadit na šroub, který drží samotný zámek. Pokud se vám to povede, dá se říci, že máte v podstatě zcela vyhráno.

A to s ohledem na to, že už můžete zámek jenom povolit a následně ho zcela přirozeně také vyjmout. Jakmile je šroub povolený, už stačí na zámek jenom zatlačit. Nikoliv z vnitřní strany, kde jste ho povolovali, ale naopak ze strany vnější. Tedy z vnějšku vašeho vozu, a to z prostoru, kam strkáte klíče. Někdy může být třeba více, jindy zase méně síly. Cílem ale je, aby zámek povolil, a vy jste ho mohli následně bez problémů vyjmout ze dveří.

Montáž nového zámku

Jakmile je stávající zámek demontován, už může dojít k tomu, že namontujete zámek nový. Zde musíme říci, že je dobré opatřit si nejprve ten správný. Důležité je v tomto směru vybírat hlavně takový, aby byl kompatibilní s vaším vozem. Tedy pokud máme být konkrétní, tak je třeba, aby přesně pasoval právě do toho otvoru, pro který je primárně určený. Dnes není problém takový zámek koupit jako originální, stejně jako i neoriginální díl do vozu. Je na každém, kterou cestu zvolí.

Montáž samotného zámku je už celkem jednoduchý krok. Postupujeme zcela opačně, než při demontáži. Nejprve je třeba daný zámek na požadované místo nasadit, což vzhledem k tvaru a charakteru dveří může být to nejsložitější. Chce to opatrnost, zručnost a také trpělivost. Pokud se vám to povede, už si stačí vzít do ruky jenom nástrčkový klíč a zcela přirozeně se postarat také o to, aby došlo k náležitému utažení šroubu, tedy zámku. Pokud drží, jak držet má, je možné říci, že výměna zámku je u konce.

Vyzkoušení zámku

Ano, je více než jasné, že zámek je třeba také vyzkoušet, zda skutečně funguje tak, jak fungovat má. Vyzkoušení je celkem jednoduché. Nejprve zkuste klíčem v zámku několikrát otočit při otevřených dveřích. Pokud vše funguje zcela bez problémů, můžete dveře zavřít a zkusit zamykání a také odemykání naostro. Pokud i zde je vše bez problémů, výměna zámku dveří proběhla tak, jak proběhnout měla.

Nyní tedy nezapomeňte ještě na samotné finální práce. Co mezi ně můžeme zařadit? Je to zcela přirozeně to, že je třeba opět nasadit samotné čalounění na vnitřní část vašich dveří. Jakmile se vám to povede, nezapomeňte zkontrolovat, zda drží přesně tak, jak má. Dále nezapomeňte také umístit kliku, stejně jako páčku určenou na stahování oken. Jakmile máte v daném směru hotovo, můžete si být jisti, že jak odemykání vašeho vozu, tak i jeho zamykání, nebude na jakýchkoliv vašich cestách rozhodně jakýmkoliv problémem. Neváhejte a sami se o tom přesvědčte při první jízdě, kdy bude třeba zaparkovaný vůz už někde nechat.

4/5 - (6 votes)