Jak se starat o alu kola

starost o alu disky

starost o alu disky

Hliníková kola jsou aktuálně na vozech stále častější a také stále oblíbenější. Není se čemu divit, jelikož nejenom dobře vypadají, ale oproti ocelovým diskům mohou přinášet také celou řadu důležitých pozitiv. Mezi ta se řadí třeba to, že dokážou lépe chladit vzduchové brzdy, stejně jako díky své nižší hmotnosti mohou zlepšovat i samotné jízdní vlastnosti. Pokud se podíváme konkrétně, dokonalá ALU kola má automobil z výroby, nebo ve chvíli, když si tyto nové disky koupíme. Co ale v případě, kdy je naším zájmem zachovat jejich krásu? Je primárně třeba nezapomenout i pravidelnou a hlavně důkladnou péči. Pokud vás zajímá, jak konkrétně by měla vypadat, podívejte se s námi na několik cest, kterými se můžete vydat.

Základem je pravidelné čištění

Ano, bez toho se rozhodně neobejdete. Pokud toužíte po tom, aby vypadala nová doslova každý den, je třeba věnovat čištění pravidelný čas. Pokud budeme konkrétnější, musíme říci, že ideální interval pro samotné čištění je v délce 1 – 2 týdnů. Tedy v závislosti na tom, jak často jezdíte a kde svůj vůz parkujete. Je rozdíl, zda je umístěný v garáži a vyjíždíte jenom příležitostně, nebo s tím každý den ujedete stovky kilometrů a následně ho necháte parkovat venku.

Pod pojmem pravidelné čištění se rozumí alespoň důkladné opláchnutí vodou. Zde sice může pomoci voda z běžné zahradní hadice, ale mnohem lepší a mnohem účinnější cestou je využití tlakového čističe. A to ať už ho máte doma, nebo zajedete k některé z benzinových pump, kde je toto řešení k dispozici ve formě samoobslužné myčky. Poté stačí proud vody a všechny nečistoty, které se na voze ještě nestihly usadit, můžete mít během pár okamžiků definitivně pryč. A výdaje? Za jedno čistění nemusí přesahovat více peněz, než jenom několik desítek korun.

Co se zažranou špínou?

Zde už vám běžná voda jenom těžko pomůže. Je tedy třeba využít mnohem efektivnějších metod samotného čištění. Pokud se i zde podíváme na několik možností konkrétněji, je třeba říci, že základem by měla být houbička na nádobí, mycí houba, nebo třeba bavlněný hadřík. Vždy pamatujte na to, že daná pomůcka by měla být nejenom silná a pevná, ale zároveň by měla být také jemná. Tím je myšleno především to, že byste rozhodně neměli používat žádné pomůcky spojené s abrazivní vrstvou. Tedy s takovou, u které by hrozilo, že bude disk vašeho kola poškrábán. V takovém případě rozhodně naděláte více škod, než užitku. Na to je dobré myslet.

Dále myslete také na to, že i zažranou špínu je třeba odstraňovat spíše jemněji, s pravidelným oplachováním. Pamatujte na to, že pokud se jedná o zaschlé bláto a jiné nečistoty, je součástí nich řada kamínků. V tomto případě by případná velká zarputilost přinesla to, že byste si své ALU disky také výrazným způsobem poškrábaly. Proto postupujte jemně, s pravidelnými kruhovými pohyby a s nutností pravidelného oplachování.

Nezapomeňte na správné přípravky

Bez čeho se zcela určitě také neobejdete, to jsou i správné přípravky, které jsou správě s čištěním vašich ALU disků přímo spojeny. Pokud vybíráte univerzální možnosti, doporučujeme dát si pozor především na to, aby se dobře a bez jakýchkoliv problémů snášely právě s hliníkem, který tvoří základ vašich disků. Daný přípravek by tedy rozhodně nemněl žádným způsobem přispět k jeho případnému poškození. To může souviset třeba se zmatněním, stejně jako také s případným poleptáním. Na co je také dobré dát si pozor, to je určitě i fakt, že dnes existují přípravky, které jsou na ALU disky přímo určené. S jejich koupí tak rozhodně nešlápnete vedle, jelikož dokážou nabídnout kombinaci nejenom síly, ale také šetrnosti. Samozřejmostí je to, že pokud jsou nečistoty skutečně silné, je třeba celý postup důkladného vyčištění i několikrát opakovat, dokud vše nebude opět tak dokonalé, jak by měl být.

Pozor na teplotu kol

Velmi důležité je také vědět, že kola bychom nikdy neměli čistit, nebo snad omývat vodou ve chvíli, kdys jsou ještě teplá. Tedy kdy jsou především rozehřátá po delší jízdě. V takovém případě je ideální nechat vůz několik desítek minut ve stínu, aby se kola zchladila. Teprve poté můžeme aplikovat vodu. Je to nutné z toho důvodu, že kombinace příliš horkých kol a ledové vody by mohla způsobit velké komplikace spojené především s tím, že by mohlo dojít dokonce i k prasknutí daného hliníkového kola. Je proto dobré myslet na to vždy, kdy se k čištění rozhodujete. I když toto není zase až tak časté, je dobré to nepodceňovat.

Myslete také na prevenci

Jakmile jsou vaše ALU kola již dokonale umytá, můžete se pustit do druhého kroku, který souvisí s jejich péčí. Tím je nutnost nechat je uschnout a následně je suchým hadříkem vyleštit. To primárně proto, že pokud byste s mokrými disky vyjeli na silnici, nachytá se na ně prach a další nečistoty mnohem rychleji a také mnohem snadněji. V tomto směru tedy neopomíjejte tento krok a vždy počkejte, až budou dokonale suchá. Navíc samotné vyleštění jim dodá opět dokonalý vzhled.

Také nezapomínejte na to, že i v tomto segmentu existuje celá řada skutečně praktických přípravků, které můžete na samotné vyleštění použít. Nejenom, že vaším diskům dodají opět dokonalý vzhled, ale mají také preventivní vlastnosti. Obvykle dokážou na povrchu disku vytvořit unikátní film, který primárně brání jakémukoliv konkrétnímu ulpívání nečistot. Díky tomu máte jistoty spojené s tím, že se není třeba obávat toho, že by snad jakákoliv další špína na vašich kolech zůstávala. Díky tomu už můžete v budoucnu absolvovat jenom čisticí proces spojený s oplachováním vodou.

Rate this post