Fiat 500 L

Popis předchůdce Fiat 500 L, lze shrnout takto. Jedná se o retroauto, které je vhodné do městského provozu. Přízeň řady řidičů si auto získalo především svým neotřelým designem. Jde o malé auto, které má mnoho pozitiv. Kvůli malému rozměru nelze hovořit o rodinném vozu. Výrobce však napadlo, že by toto auto mohli o něco zvětšit a přivést na trh rodinný vůz Fiat 500 L.
Fiat-500-L
Kvůli vysoké poptávce přesně šest let po příchodu druhé generace „pětistovky“ se automobilka posunula o kus dál. V současné době se do kdysi malého Fiatu vejde až 7 cestujících. Ovšem kromě designu není podobnost s původní generací Fiat 500 téměř žádná. Vyniká svou variabilitou.

Fiat-500-L-variabilita

Vůz, který vás bude bavit

Nový Fiat 500 L je jednoduše řečeno tak trochu zvětšená „pětistovka“.  Tento model plynule navazuje na model Fiat 500. Zákazníci si mohou vybrat z pestré škály lakování včetně nápadných zelených odstínů. Možné je dokonce také dvoubarevné provedení s jinak barevnou střechou. Velmi pěkně působí kombinace černé karoserie a bílé střechy. Vzhled tohoto vozu je ovšem spíše záležitost osobního vkusu. Někomu se auto velice líbí, jiné zase doslova odpuzuje. Pro někoho může působit spíše rozpačitým dojmem. Malý Fiat 500 byl roztomilý právě díky své miniaturní velikosti. Ovšem model L může vypadat trochu moc humpolácky. Zejména pak na fotografiích vypadá mnohdy úplně jinak, než jaký je ve skutečnosti. Aby ne, jde o poměrně velký vůz, který na délku měří 4117 a výška činí 1665 mm. Lze jen těžko uvěřit, že jeho předchůdcem je městský „prcek“, kterého někteří nazývají také „nákupní taška na kolečkách“.

Popis vozu

Velkou předností tohoto modelu je především obrovský kufr, který má objem až 560 litrů. Navíc díky posuvné a dělené zadní lavici se dá zvětšit na 638 litrů. Úložného místa je tedy více než dost.
Fiat-500-L-zavazadlovy-prostor
Interiér vozu klade velký důraz na prostornost. Je zde mnoho prostoru také pro cestující, kteří sedí vzadu. Pokud si připlatíte, můžete nechat vybavit svůj vůz o další dvojici sedadel. V konečné fázi vůz pojme až 7 cestujících. Je tedy ideální pro početnější rodiny, které mají tři děti nebo čtyři děti.

Interiér je velmi hravě pojatý. Na první pohled zaujme volant se třemi rameny, který má netradiční tvar. Střed volantu působí, jako by jej někdo nafoukl a uprostřed se nachází logo značky. Kabinu si můžete nechat vyšperkovat podle svého vkusu, samozřejmě za příplatek.
Fiat-500-L-interier

Jak vůz jezdí

Na výběr jsou celkem tři pohonné jednotky. Dvě benzinové a jedna naftová. Pokud chcete ušetřit, pak je Fiat 500 L ideální vůz. Vhod přijde zejména dieselový motor 1.3 Multijet, který má výkon 85 koní. Čtyřválec s 16 ventilovou technikou je už známý i z ostatních malých modelů. Motor je nastaven tak, aby dosahoval co nejnižší spotřeby. Lze tedy dosáhnout hodnoty 4,2 litru nafty na 100 km v kombinovaném provozu.
Fiat-500-L-motor
Ovšem ve skutečnosti se spotřeba paliva může lišit. Jistý podíl viny na tom nese také manuální převodovka, která má pouhých 5 rychlostí. Díky tomu Fiat 500 L při dálničním cestování točí poměrně vysoko a tím zvyšuje celkovou spotřebu.

Ovšem pokud patříte mezi piráty silnic, tak vězte, že motor je poměrně lenivý. Budete muset velmi pečlivě řadit a naučit se pracovat s plynovým pedálem, který je někdy potřeba pořádně sešlápnout. Na delší cesty doporučujeme silnější a rychlejší benzinové motory.

Délka jízdy je znát

Nastavení podvozku dává Fiatu 500 L jakýsi houpavý charakter. Výhled z kabiny a dosažitelnost všech palubních přístrojů je v pořádku. Bohužel pokud budete chtít předjíždět nebo pojedete delší dobu do kopce, vozu rychle dojde dech. Ovšem je potřeba brát v úvahu, že vůz je vhodný především do města.

Závěrem

Ačkoliv tento „gigant“ mezi Fiaty byl dříve téměř nepředstavitelnou možností, nyní je na trhu vítaný. Je ideální pro početnější rodiny, které potřebují mnoho prostoru. Co se prostornosti a úložného místa týče, je Fiat 500 L naprosto nepřekonatelný. Jen je potřeba počítat s tím, že se nejedná o žádné „žihadlo“, ale rozvážný a pohodový vůz.
Fiat-500-L-katalog-05_2014