Žvýkačka na sedadle – jak ji odstranit?
Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Pravidelné čištění interiéru našeho automobilu by mělo nýt naprostým základem pro každého z nás. Běžné nečistoty dnes není problém odstranit poměrně jednoduše a snadno. A to základním čištěním s použitím standardních přípravků. Problém ale může nastat až ve chvíli, kdy se na sedadle objeví žvýkačka. Rázem je třeba řešit, jak ji odstranit. Rozhodně se nejedná o něžnou nečistotu, kterou bychom zvládli eliminovat pouhým běžným vyčištěním.
Zároveň ale platí, že se celkem snadno obejdeme bez nutnosti navštívit specializované čištění interiérů, které by snad bylo spojeno s tím, že nám samotnou žvýkačku z naší sedačky za často nemalý poplatek dokážou odstranit.
Základem je čisticí prostředek na čalounění
Ten je naprostou nezbytností a je třeba si ho pořídit. Pokud je žvýkačka umístěna na kožené sedačce, je obvykle samotné sloupnutí velmi jednoduché a velmi rychlé. A to platí jak o hladké a lesklé, tak i hrubší kůži. U čalounění je však problém poměrně komplikovaný, a to vlivem jednotlivých vláken. Jakmile tedy potřebný přípravek máte, můžete se naplno pustit do jeho prvotní aplikace. Ta spočívá v tom, že ho nalijete v dostatečném množství na samotnou žvýkačku a následně ho necháte několik minut působit. Díky tomu se do ní vsákne a následně půjde část daná žvýkačky odstranit poměrně rychle a také jednoduše.
Postup opakujte
Jenom málokdy se povede hned napoprvé, že se daná žvýkačka tak jednoduše a rychle odstraní. Proto je třeba myslet na opakování daného postupu. A to třeba i několikrát, dokud žvýkačku neodstraníte skutečně definitivně. Samozřejmostí je možnost pomoci si třeba i ostrým nožem, kterým budete nalepenou žvýkačku postupně seškrabávat. Zde pamatujte na to, že byste měli být primárně opatrné a obezřetní v rámci vašeho automobilu. Jedině tak neproříznete samotné vaše čalounění.
Místo po žvýkačce je třeba očistit
Jakmile je žvýkačka pryč, máte za sebou tu nejhorší část celého procesu. V tuto chvíli vás už nečeká nic jiného než nutnost vyčistit dané místo. Stále totiž může být nejenom znečištění, ale může také lepit. Zde už postupujte stejně, jako byste čistili samotný interiér vozu. Zde tedy může pomoci nejenom přípravek na čalounění, ale může pomoci také hadříček, nebo houbička.
Posledním krokem je nutnost nechat dané čalounění dokonale vyschnout. Pamatujte, že hlavně aplikovaný prostředek se mohl ve větším množství vsáknout do sedačky. Proto je dobré nechat interiér vozu na slunci a větrat. Samozřejmostí je možnost větrání také během samotné jízdy.
Pomohou také nízké teploty
Inspirovat se můžete situací, která je spojena s tím, že si žvýkačku přisednete třeba na vašem oblečení. V tomto případě se doporučuje umístit ho do mrazáku a poté žvýkačku poměrně jednoduše sloupnout. Jedná se o postup, který je z hlediska pracnosti oproti předchozímu jednodušší, ale je třeba mít k dispozici i správné pomůcky. Prioritou by tak měl být třeba suchý led, kterým konkrétní místo jednoduše zmrazíte, a následně už jenom žvýkačku odloupnete. Pořídit ho v dnešní době ale není tak jednoduché. Můžete proto zvolit také alternativu, v podobě různých sprejů, které mají chladivý efekt. Využívají je především různí sportovci. I pomocí této cesty je možné dané místo lokálně ochladit a žvýkačku jednodušeji vyjmout.
O něco jednodušší situaci můžete mít v zimě, kdy teploty výrazně klesají pod bod mrazu. V tomto případě potěší fakt, že stačí nechat auto v chladném prostředí, ideálně s otevřenými dveřmi, nebo okénky. Mrazivý vzduch se tak dostane dovnitř, tedy přímo i na vaši sedačku. Rázem je žvýkačka také poměrně jednoduchým způsobem zmražena a vy ji můžete vyjmout. Problémem tohoto řešení je to, že ne vždy je možné čekat až do zimy, nehledě na to, že mráz může škodit jiným částem v interiéru.
Pomohou i technické látky
Z hlediska možností nesmíme zapomenout ano na možnosti současných technických látek. S nimi však může být často problém ve spojení s tím, že dokážou sice odstranit samotnou žvýkačku z našeho vozu, ale zároveň mohou poškodit čalounění. Třeba tím, že se zde objeví výrazná skvrna. Pokud však máte starší vůz a jde vám hlavně o odstranění samotné žvýkačky, můžete dané řešení použít. První možností je technický benzin, který nanášejte na žvýkačku a postupně se ji snažte odstraňovat. Je to metoda podobná, jako v případě nanášení konkrétního přípravku na čalounění. Kromě technického benzinu je možné použít i další zajímavou látku, kterou není žádná jiná, než odmašťovač na brzdy. I ten se žvýkačkou dokáže vcelku dobře a jednoduše pomoci.
Třetí variantou je takzvaný odstraňovač tmelů. Jedná se o produkt ve spreji, který jednoduše nastříkáme na místo, kde se žvýkačka nachází. Mnohdy může být na látkové i čalouněné povrchy přímo určený, díky čemuž se není třeba obávat jejich poškození. Jakmile je tato látka nanesena, stačí už jenom žvýkačku začít jednoduše odstraňovat. A to jednoduše a rychle, jenom vlhkým hadříkem.
Myslete na prevenci
Jak je patrné, rady jak odstranit žvýkačku ze sedadla auta jsou spojeny s poměrně velkou náročností. Pokud nechcete podstupovat složité cesty spojené s dokonale čistým vozem, je dobré myslet spíše na prevenci. Stanovte si tedy jasný řád spojený s tím, že se žvýkačkou se do interiéru vašeho vozu zkrátka nesmí. A to platí nejenom o dětech, ale daný zákaz může zcela logicky platit také na některé dospělé. Podobné to může být ale i s jídlem, které by do čistého a dobře udržovaného vozu nemělo patřit. Některé fleky také neodstraníte nijak rychle a jednoduše. Tím si buďte jisti.