Znáte nejrychlejší auto na planetě? My ano!

Sen se stal skutečností. Trvalo dlouhých osm let, než spatřil světlo světa nejrychlejší automobil s názvem Bloodhound Supersonic Car, který má bez problémů překonat bájnou rychlosti 1000 mil za hodinu, tedy v přepočtu 1609 km. K představení bleskurychlého žihadla došlo v současnosti v londýnském finančním centru Canary Wharf.

Vůz s motorem z letadla

Pohon extrémně rychlého vozu zajišťuje proudový motor Rolls-Royce EJ2000, který pochází z letadla Eurofighter-Typhoon, dále raketový motor a pětilitrový osmiválec Jaguar. Toto spojení motorů zajišťuje skutečně neuvěřitelný výkon 135 tisíc koňských sil. Rychlost je obrovská, podle údajů odborníků dokonce předčí i náboj vystřelený z hlavně pistole.

Příprava terénu pro praktické testy

Vývoj automobilu Bloodhound Supersonic Car, na němž se podílelo celkem 350 firem a univerzitních týmů, směřuje k  praktickému testování vozu. Proběhnout by mělo v roce 2017 na jihu Afriky v poušti Hakskeen Pan. Zde už několik let čistí 300 dělníků povrch pouště od drobnějších i větších kamenů a dalších předmětů. Cílem je, aby terén, kde bude automobilový test probíhat, byl dokonale hladký.

Pneumatiky z hliníku

Je pochopitelné, že nejrychlejší automobil nemůže mít pneumatiky z běžné pryže. Guma by se při tak vysoké rychlosti, jakou dosáhne, úplně zničila. Její zkázu by způsobila odstředivá síla. Proto na výrobu kol konstruktéři nakonec zvolili speciální hliníkovou slitinu.

Rychlostní rekord už existuje

První rekord v superrychlém autě už existuje. Dosáhl ho v roce 1997 Andy Green za volantem automobilu ThrustSSC. Rychlost vozu tehdy dokázal vyhnat až na 1228 km v hodině. Tuto hodnotu by ale chtěl ještě překonat s novinkou Bloodhound Supersonic Car. V říjnu 2016 mají proběhnout testy k překonání 800 mil v hodině, o rok později i bájných 1000 mil. Fanoušci velkých rychlostí se tedy mají na co těšit.

Rate this post