Závody WRC by měly být atraktivnější

Kdo sledoval závody rallye v minulosti, tedy v době samotný počátků, ten rozhodně nemá v posledních letech důvod zapínat televizní obrazovky. Proč? Jelikož výkony jezdců a především potom automobilů jsou zcela někde jinde, než tomu bylo dříve – kdy platila pouze minimální omezení. Ta, se kterými FIA přišla v posledních letech, však dokázala odlákat od televizí i závodních drah řadu i věrných fanoušků. Proč? Došlo totiž k povinnému omezování výkonu závodních speciálů.

Změny popustí uzdu

Nyní však bylo oznámeno, že se změny přece jenom dočkáme. A k radosti všech to bude rozhodně změna k lepšímu. Přijít by měla již v roce 2017, takže poměrně rychle. A čeho by se změny měly týkat? V první řadě je to možnost zvýšení výkonu závodních vozů. Ten by mohl od roku 2017 být i 380 koní. Připomeňme, že aktuální maximální povolený výkon je o necelých 30m procent menší, jelikož je omezen na celých 300 koní. Co však má stále zůstat, to jsou přeplňované čtyřválce o objemu 1,6 litru. To je sice drobné zklamání, ale na druhou stranu můžeme být rádi alespoň z něčeho.

Vozy budou mít i lepší aerodynamiku

I když motorizace musí zůstat stejná, přece jenom bude možné výkon podpořit i lepšími aerodynamickými vlastnostmi vozu. A to hlavně v oblasti možnosti rozšíření karoserie, v oblasti možnosti prodloužení předního převisu, stejně jako v oblasti zadního přítlačného křídla. Stejně tak je povoleno i to, že vozy budou moci být až o celých 25 kilogramů lehčí, než je tomu doposud.

Změna má i své odpůrce

Je jasné, že fanoušci, stejně jako jezdci jásají, jelikož závody budou atraktivnější a zvýší se tak i zájem o ně. Dané změny ale logicky mají i své odpůrce. A to z oblasti bezpečnosti. Ti jasně argumentují, že vyšší výkon povede k vyšším rychlostem a tedy i možnosti horších následků z případných nehod. Na druhou stranu rallye byla vždy rizikovým sportem.

Rate this post