Zakoupení, přepis přívěsného vozíku

Možná vám tyto řádky budou připadat úsměvné, ale protože se chystám na „životní“ změnu, rozhodl jsem se koupit přívěsný vozík. Když jsem se před kamarády zmínil, že jsem koupil přívěsný vozík, pobavil jsem je především tím, když zjistili že nemám vlastní auto, kterým bych ho tahal 🙂

Nemít vlastní auto bylo doposud výhodné, ale protože se chystáme koupit domek, který bude vyžadovat kompletní rekonstrukci, kterou budeme řešit z části svépomocí, tak jsem přesvědčen, že vozík bude potřeba a k vozíku přibude i “pracovní” auto.

Smlouva o koupi přípojného vozíku – v pdf
Smlouva o koupi přípojného vozíku – v docx

Předávací protokol – v pdf
Předávací protokol – v docx

Vozík jsme nakonec vybrali ojetý s ložnou plochou 1700x1100x600 mm a nosností 400 kg. Z nových vozíků je dostatečně velký výběr, ale jejich cena vzhledem k jeho využití se nám nezamlouvala.
Jeden ze základních požadavků byl, aby ložná plocha byla bez podběhů, tedy podběhy ven. Vozík je v dobrém stavu s dřevěnou výplní a novou torzní nápravou.
Cena takových přívěsných vozíků se pohybuje od 4000 Kč. Nás vyšel na 4500 Kč a ještě jsme dostali láhev rybízáku a byla na něm čerstvě provedená technická kontrola.
Hledali jsme především na internetu a to na bazos.cz a sbazar.cz

Jak na přepis přívěsného vozíku?

Je nutné, i když se jedná jen o přívěsný vozík uzavřít kupní smlouvu a nejlépe podepsat i předávací protokol.
Vzor kupní smlouvy a předávacího protokolu si můžete stáhnout, ovšem zdůrazňuji, že jsou bez záruky. Smlouvy jsem (pře)sepsal sám, s minimem právního vzdělání. Vzpomínám, že jsem absolvoval na vysoké jeden semestr práva, ale to bude málo. Připouštím, že smlouvy jsem sepsal pouze za účelem přepisu, aby měl člověk v ruce nějaký papír, jak vozík nabyl.

Ještě před odjezdem bude dobré se s prodávajícím domluvit, aby vám nechal 1 den v platnosti povinné ručení pro převoz. Bez povinného ručení nesmíte na silnici. Abych nemusel jezdit 2x, prodávající mi dal zelenou kartu s tím, že pojištění zruší následující den. Tím ušetříte spoustu času.

Pokud vozík není odhlášený, musíte ho nejprve odhlásit, pokud to neudělá prodávající. Pozor, odhlášení musíte udělat na registru vozidel, kam spadá prodávající. V technickém průkazu bude razítko z registru. Pro toto odhlášení musíte mít plnou moc prodávajícího.

Než půjdete na přihlášení, musíte s vozíkem zajet na evidenční kontrolu. Tato kontrola se provádí na stanicích technické kontroly. Tato kontrola stojí 300,- Kč a budete potřebovat malý a velký technický průkaz a kupní smlouvu. Podotýkám, že při této cestě již musíte mít uzavřené povinné ručení. Povinné ručení vás vyjde dle bonusu (započítává se bonus z auta) od 130,- Kč . Na STK dostanete potvrzení o evidenční kontrole, které si uschovejte.

K samotnému přepisu si nezapomeňte vzít malý a velký technický průkaz, potvrzení z evidenční kontroly, zelenou kartu a SPZ.

Seznam dokladů

Seznam dokladů

Registrace a nová SPZ vás u vozíku přijde na 500,- Kč, osobní automobil stojí 800,-. Na úřadu nebo doma je potřeba vyplnit potřebný formulář pro změnu vlastníka nebo provozovatele vozidla, které stačí vyplnit a vytisknout.
Před návštěvou registru můžete využít objednávkový systém a z pohodlí domova se objednat na konkrétní den a čas. Po příchodu na úřad do odbavovacího systému vyťukáte svůj kód, který jste obdrželi a za chviličku budete na řadě.

Odkaz na tuto službu hledejte na stránkách své obce nebo spádového města. Např. Uherské Hradiště to má následovně…

Jak vybrat přívěsný vozík?

Stejný postup je i při koupi ojetého automobilu.
P.S. šťastnou ruku při výběru.

[itroshowpopup]

2 Responses

  1. Ohněta napsal:

    Ha, pan kolega bude tahat vozík ručně :D. Lukáši, budeš první rikša v ČR.

  1. 27.3.2015

    […] Přívěsný vozík má zpravidla občasné využití a je to věc, která jde dobře sdílet např. s někým z rodiny a podělit se tak s někým o náklady na pořízení přívěsného vozíku. […]