Zákaz vjezdu nákladních vozidel nemusí platit jenom pro ně


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Značku, kterou bychom pojmenovali jako Zákaz vjezdu nákladních vozidel zná téměř každý. Jedná se o značku zákazovou, tedy kulatého tvaru, s červeným obvodem a vyobrazením dodávky. Konkrétně je tato značka označovaná jako typ B4. A proč o ni mluvíme? Jelikož v souvislosti se změnami vyhlášek je třeba upozornit na to, že Ministerstvo dopravy výrazně pozměnilo platnost této konkrétní značky. Do současné doby byla spojena výhradně se zákazem vjezdu vozidel, jejichž hmotnost dle technického průkazu přesahovala 3,5 tuny. Byla tedy zaměřena hlavně na nákladní vozidla, ale třeba i velké rozměrné dodávky. To se však od letošního ledna změnilo.

Zákaz platí i pro lehčí automobily

Roli již nebude hrát ani tak samotná hmotnost vozu, ale spíše to, jak vypadá. Primárně sice limit 3,5 tuny bude nadále platit, což ale neznamená, že by se značka B4 netýkala i automobilů lehčích. Ministerstvo totiž její platnost rozšířilo třeba i na řidiče menších dodávek, stejně jako třeba na řidiče pickupů, nebo dokonce na řidiče vozů kombi, kteří využívají ve svém automobilu nákladovou přepážku. To logicky může mnoha řidičům vcelku výrazně zkomplikovat život. A to proto, že hmotností se nemusí lišit od ostatních účastníků silničního provozu, přičemž to stejné může platit třeba i o jejich velikosti. Přesto se na některé úseky nemohou dostat.

Pozor na města

Nejenom, že značka B4 omezuje vjezd daných automobilů do konkrétních úseků. Je třeba také myslet na to, že se pro výše uvedené řidiče zkomplikuje také jízda ve městech. Pokud se na městských okruzích používá více pruhů, je více než jasné, že zmíněná škála vozů se nedostane ani do levého jízdního pruhu. V souvislosti s touto značkou je totiž i toto zakázané. A proč vlastně takové změny přišly? Vše má na svědomí vídeňská Úmluva o dopravních značkách a signalizaci, která má za cíl sjednotit pravidla silničního provozu v celé Evropě.

Rate this post