Za co plánuje Toyota vyměnit tradiční naftové a benzinové motory?

Svoje plány, podle kterých chce chránit životní prostředí na naší planetě, představila nyní japonská automobilka Toyota. Vytyčila si cíl, že do roku 2050 už nebude ve svém portfoliu nabízet prakticky žádná vozidla s benzínovým motorem. Vsadí hlavně na hybridní vozy a automobily vybavené palivovými články.

Radikální plán na snížení

Velmi radikálně se automobilka hodlá postavit ke snižování emisí. Do roku 2050 má v úmyslu emise omezit o přibližně 90 %. Toto omezení se vztahuje k hodnotám dosaženým v roce 2010. Prodeje ekologických aut chce ovšem zvýšit velice radikálně, a to ve velmi krátkém časovém horizontu během příštích pěti let. Do roku 2020 chce ročně poslat na trh minimálně 30 000 aut poháněných palivovými články. Hybridních aut by přitom ve stejném časovém horizontu mělo přibýt 1,5 milionu ročně.

Sázka na vodík

Podobně pozitivní cíle si Toyota dává i v případě emisí oxidu uhličitého. Ty by měly do roku 2030, tedy během dalších patnácti let, poklesnout asi o třetinu. Jak toho chce výrobce dosáhnout? Má v úmyslu využít energii, kterou poskytují obnovitelné zdroje a vodíkové technologie.

I když je 35 let dost dlouhá doba, v současnosti je svět, kde nebudou žádné spalovací motory zatím v řádu scifi. Automobilka ústy svých mluvčích také říká, že se úplně bez spalovacích neobjedeme. Minimálně na některých nepříliš rozvinutých trzích se ještě udrží.

Sbírá body proti konkurenci

Dále vedení automobilky upozorňuje, že elektromobily v hledáčku jejího zájmu nejsou. Auta na elektřinu ale naopak preferuje jejich konkurent Nissan. Zveřejnění nové strategie Toyoty je pikantní ve chvíli, kdy Volkswagen, její největší soupeř v boji o světového lídra prodeje aut, čelí skandálu spojenému s nepravdivým udáváním emisí. Toyota tím získává body v konkurenčním boji.