Pamatujete na Moskvič? Možná už nebude jen vzpomínkou

Dříve narození občané mezi námi si určitě velice dobře pamatují na sovětský automobil značky Moskvič. Ve své době poměrně hojně brázdil i naše silnice, ovšem roku 2002 výroba těchto automobilů skončila. Nejprve se firma přeorientovala na výrobu kulečníkových stolů a o osm let později úplně zkrachovala. To by se ale nyní mohlo změnit. O práva vyrábět tento automobil totiž usiluje francouzská automobilka Renault. Přitom nejde o první značku z bývalého sovětského bloku, kterou Francouzi vzali pod svá křídla. Ve své nabídce už mají automobily Lada a Dacia.

Renault chce upevnit pozici na ruském trhu

Skutečností, že se výrobce Renault velmi intenzivně zajímá o značku Moskvič, se netají ani mluvčí Renaultu. Podle něj už automobilka na ruské agentuře Rospatent požádala o dokumenty, které souvisí s držením práv na tuto značku vozů. Zatím ale mluvčí samozřejmě neprozradil, jaké plány chtějí Francouzi s Moskvičem uskutečnit. Podle odborníků se ale dá odhadovat, že jim jde především o to, zlepšit svoji pozici na ruském trhu. Tu mají už nyní docela silnou. V roce 2014 byl totiž Renault třetí nejprodávanější značkou na ruském trhu, letos mu náleží zatím čtvrtá pozice. Kromě toho společně s automobilkou Nissan vlastní AvtoVAZ, továrnu na výrobu modelů značky Lada. Přesto ale samozřejmě musí jak Renault, tak Lada v současnosti zvládat krizi v prodejích.

Spolupráce má dlouhé kořeny

Přitom francouzský Renault se o Moskvič rozhodně nezajímá poprvé, už v roce 1996 pomáhal firmě čelit finančním obtížím. O tři roky později potom v jedné z továren náležejících Moskviči zahájila automobilka výrobu svých modelů Mégane. Pozoruhodné ovšem je, že spolupráce má ještě hlubší kořeny v minulosti. Například v 60. letech 20. století vyráběl Renault v továrně v belgickém Vilvoorde také Moskvič 408.