Nissan se dočká nových převodovek. Těšme se na nízkou spotřebu

Novou převodovku ukázala světu japonská automobilka Nissan. Co je na ní tak zajímavého? Především skutečnost, že nabízí rekordní převodový poměr. Součástka do automobilu je dílem japonské firmy Jatco, která se specializuje právě na výrobu převodovek a představuje v této oblasti skutečnou špičku.

Japonci sázejí na CVT

V konstrukci převodovek se evropští výrobci automobilů od těch japonských liší. Evropané jednoznačně preferují dvouspojkové varianty převodovek, Japonci naproti tomu sázejí hlavně na CVT. Žhavá novinka převodovka Jatco CVT7 W/R nabízí proměnný převod. Montována bude do automobilů s pohonem předních kol. Nejdříve si ji budou moci vyzkoušet zájemci o automobil Nissan Lannia. Jde o sedan s trochu neobvyklými tvary, který letí především mezi mladou generací. Velký počet uživatelů a příznivců má hlavně v Číně.

Pomocná převodová skříň je užitečná

Východiskem pro stavbu nové převodovky Jatco CVT 7 W/R (W/R je zkratkou wide range) byla ta v současnosti používaná Jatco CVT7. Tento model je na součástí automobilů již šestým rokem, svoji premiéru si odbyla v roce 2009. Tenkrát získala jedno prvenství. Stala se úplně první CVT převodovkou disponující pomocnou převodovou skříní. Díky tomu dosáhla vyššího převodového poměru. Ve kterých modelech automobilů najdeme Jatco CVT7? Například ve voze Nissan Juke.

Rekordní převodový poměr

Cílem nové převodovky je hlavně snížení spotřeby u vozů, kde bude použita. Navíc má zvýšit zážitek z jízdy. Disponuje proto aktivní kontrolou prokluzu a systémem Dynamic Step Shift, ten umí řadit na základě předvolených převodů, což imituje klasickou automatickou převodovku. Převodový poměr přitom činí rekordních 8,7:1. Kromě toho se díky kompaktnějšímu olejovému čerpadlu sníží tření. Nové jsou i ocelové řemeny a řemenice.