Výrobě aut se v tuzemsku daří

Konec roku je pomalu ale jistě tu, což nás samozřejmě vede k faktu, že můžeme postupně začít kalkulovat s tím, co se v naší zemi událo v souvislosti s výrobou automobilů. A pokud budeme konkrétní, událo se toho skutečně celkem dost. Zvláště zajímavá je celková výroba, která oproti posledním letům poměrně mohutně stoupla. I proto můžeme z hlediska výroby vozů považovat rok 2015 za velmi úspěšný.

Kolik aut se vlastně vyrobilo?

Podívejme se společně nejprve na to, kolik automobilů se vlastně v roce 2015 vyrábělo. Zde musíme říci, že denní produkce přinesla vždy okolo 3 5000 nových vozů, které samozřejmě nejsou určeny výhradně pro tuzemský trh, ale distribuují se i do Evropy i do celého světa. Pokud se podíváme na konkrétní číslo z hlediska celého roku, tak za 11 měsíců bylo vyrobeno celkem 1 210 000 nových automobilů. Pokud tento počet porovnáme s rokem 2014, potom zjistíme, že nárůst byl celkem 4,5 procenta. A to už je poměrně markantní a tedy i pozitivní zpráva.

Kdo je hlavním tahounem?

Je zajímavé, že za nárůstem výroby nestojí stejná automobilka, jako tomu bylo v loňském roce. To naprosto dominovala Škoda Auto. Dnes je ale situace zcela jiná, jelikož nadvládu převzal jak výrobní závod TPCA, tak samozřejmě hlavně automobilka Hyundai. Ta totiž aktuálně nabízí poměrně zajímavé vozy v poměru cena / výkon, což se logicky setkává s velkým úspěchem a tedy i velkou prodejností. A tím i neustálým posilováním výroby.

Daří se i v segmentech větších dopravních prostředků

Na závěr dodejme, že to nejsou jenom osobní automobily, kterým se z hlediska výroby tolik daří. Jsou to třeba také autobusy u společnosti Iveco a SOR, která je také významným tuzemským producentem. Nijak však nezaostává ani Tatra. I to je důkaz toho, že tuzemský automobilový průmysl jde díky zájmu o motorové dopravní prostředky stále nahoru.