Dillí přichází se zajímavým zákazem. Nedovoluje prodávat vozy SUV

Indie je vzhledem ke své kultuře zemí, která je poměrně zajímavou a pro mnohé poměrně novou. Ne vždy má ale tato země jenom pozitiva, jelikož stejně tak se celá lokalita potýká s celou řadou problémů. A ty mohou souviset i s motorismem. Zvláště v případě, kdy se podíváme na aktuální situaci, která panuje v hlavním městě této země, a to v Dillí. Zde totiž přišel tamní nejvyšší soud s rozhodnutím, které je minimálně zajímavým a rozhodně je také kontroverzním rozsudkem. Je totiž zakázáno prodávat zde velké SUV vozy.

Zákaz je jenom krátkodobý

Pokud při čtení této informace kroutíte hlavou, musíme dodat, že tento konkrétní zákaz není trvalý, jelikož se jedná jenom o období nejbližších tří měsíců. Kdo tedy na tuto doby plánoval koupi většího vozu, ten má zkrátka smůlu. Máme-li být konkrétní, tak je zákaz také důkladněji specifikovaný a týká se všech automobilů, které patří do segmentu sportovně – užitkových a mají objem svého motoru nad 2 000 kubických centimetrů. A to u těchto velkých vozů není nic neobvyklého.

Proč zákaz přišel? Důvodem je ovzduší

Světová zdravotnická organizace ve své zprávě uvedla, že je to právě Dillí, které dnes kraluje žebříčku nejvíce znečištěných měst. Je tedy jasné, že se místní vláda rozhodla celou situaci poměrně razantně řešit, a to právě tímto způsobem. Tedy tím, že omezí množství větších automobilů na silnicích. I když je to chvályhodný krok, ne vždy musí nutně platit, že současná SUV jsou oproti starším automobilům těmi největšími znečišťovateli.

Není to však jenom tento zákaz, který nejvyšší soud s tříměsíční platností vydal. Stejně tak došlo i ke zvýšení poplatku vjezdu nákladních vozidel do města. Zde už daný krok rozhodně schvalujeme, jelikož jasně platí, že právě starší nákladní automobily mají na celkovém ovzduší jistě ten největší vliv. A poplatek má omezit to, aby skrz město jezdily.