Oprava plastového nárazníku
Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173
Většina automobilů má dnes plastové nárazníky. Jednat dobře vypadají, a jednak mohou být spojeny také s nízkou pořizovací cenou. Na druhou stranu je třeba stále počítat s jednou množnou komplikací. A to takovou, že daný plastový nárazník může být poměrně náchylný na poškození. V podstatě stačí jenom drobnější kolize a prasklina je na světě. A ta může vzniknout třeba i při něčem tak obyčejném a samozřejmém, jako je couváním, nebo parkování.
Pokud nechcete jezdit s prasklým nárazníkem, máte v podstatě tři možnosti, jak ho opravit. Ta první je spojena s návštěvou servisu, což se může prodražit. Druhá možnost je spojena s jednoduchou a rychlou opravou, kdy pomocí nýtů dané poškozené části jednoduše spojíte. Je to oprava rychlá, ale z hlediska vzhledu určitě ne nejlepší. Potom je zde ještě možnost klasické opravy, na kterou se podíváme.
Co budete potřebovat?
Aby mohla být oprava plastového nárazníku realizována skutečně bezproblémově, je třeba vědět, co vše k ní budeme konkrétně potřebovat. Určitě nás potěší fakt, že nijak zvláštní pomůcky rozhodně potřebovat nebudeme. To nejdůležitější, bez čeho se neobejdeme, je proužek stejného plastu, ze kterého je vyrobený náš nárazník. Ten můžeme pořídit třeba na různých autovrakovištích, kde se podobných možností doslova válí více než dostat. Důležité je trefit ten správný odstín.
Pokud máme, je třeba si připravit už jenom horkovzdušnou pistoli, stejně jako ostrý řezák a také brusný papír, který využijeme právě na plast. Jakmile máme potřebné pomůcky připraveny, můžeme se pustit do práce. Než začneme, je třeba jak náš stávající nárazník s prasklinou, tak i náhradní díl plastu dobře očistit a odmastit.
Pruh plastu seřízněte na požadovanou velikost
Pamatujte, že daný proužek plastu budeme používat nikoliv ve formě klasické záplaty, ale umístíme ho přímo do dané praskliny. Je tedy nutné seříznout ho na požadovanou velikost. A to tak, aby se do dané praskliny pohodlně vešel, ale zároveň zde nedocházelo k velké vůli. Mnohdy není problém využít raději větší velikost, než tu menší. A to z toho důvodu, že následně není problém velikost upravit.
Pokud máme proužek plastu připravený, vezmeme si kleště či rukavice a pozvolna ho celý nahříváme. Tato operace je nejvíce časově náročná, jelikož je třeba, aby byl plast nahřátý skutečně tak, aby byl dostatečně tvárný. Je třeba nahřát ho skutečně plnohodnotně, hlavně potom v rámci jeho okrajů. Jakmile je nahřátý, můžeme ho umístit do dané praskliny.
Spojení prasklých částí
Jakmile je plast nahřátý tak, že je dostatečně tvárný, můžeme ho již umístit do dané praskliny. Doporučujeme lehce nahřát i její okraje. A to z toho důvodu, aby nám do ní nejenom lépe pasoval, ale aby samozřejmě také dobře přilnul o plastu tohoto samotného nárazníku. Jakmile je daný plastový díl na svém místě, počkáme na dobu, než budou oba díly nárazníku plnohodnotně spojeny. A to až do chvíle, než klesne teplota natolik, že vše bude dobře a pevně držet.
V tuto chvíli si do ruky vezmeme také řezák, pomocí kterého opatrně ořízkem vše, co celkově nepasuje. To se může stát ve chvíli, kdy byl plastový díl delší, a tedy přečuhuje. Jakmile máme vše dostatečně seříznuté, měl by daný plastový díl být pevně a na oko poměrně dobře vsazený do dané konkrétní praskliny.
Následné začištění je samozřejmostí
Co ještě na našem opravovaném nárazníku nemusí být dokonalé, to je celkový vzhled. I proto je dobré mít k dispozici také brusný papír. Nikoliv ten klasický, jelikož využít je třeba brusný papír na plast. Ten je jemnější, díky čemuž zajistíme, že náš nárazník rozhodně nebude poškrábaný. Jakmile bude dané místo daným brusným papírem dokonale začištěno, máme jistotu, že bude nárazník vypadat opět jako nový. A to nejenom s ohledem na vzhled, ale také na jeho celkovou pevnost.
Oprava za pár korun
Pokud se jedná o skutečně jednoduchou opravdu, je rozhodně zbytečné jezdit kvůli ní do servisu. A to proto, že tato domácí oprava může být opravdu velmi levná. Řezák, stejně jako brusný papír většina z nás doma má. Oprava plastového nárazníku tak nemusí stát v podstatě nic, jelikož i daný kus plastu můžeme mít zdarma. Jedinou položkou tak může být horkovzdušná pistole. I tu není určitě problém si jednoduše a téměř kdekoliv půjčit. Pokud se rozhodnete si ji koupit, počítejte s cenou okolo dvou tisíc korun.
Co když se oprava nepodaří?
Jsou situace, kdy se daná oprava nemusí podařit. Pokud jde pouze o estetické provedení, není nic jednoduššího, než si pořídit na nárazník stylovou samolepku, kterou umístíte právě na místo, které jednoduše neladí. A problém je vyřešen. Stát se ale může i to, že se nám daná oprava nepovede. To může být hlavně v situacích, kdy je prasklina skutečně velká. Daný postup je ideální spíše na menší řešení drobnějších prasklin, které skutečně vzniknou nejčastěji například při parkování.
Pokud je poškození tak rozsáhlé, že by samotná oprava byla složitá a náročná, je třeba uchýlit se k poslední možnosti, jak dát váš nárazník zase dohromady. O jaké možnosti mluvíme? Samozřejmě o tom, že ho demontujete a nahradíte ho novým kusem. I zde myslete na to, že to nemusí být nutně autorizovaný servis, kde dostanete nový díl. Pokud máte starší auto, je dobré pořídit si nárazník stejné barvy třeba na autovrakovišti. Samotná montáž nového už je také otázkou jenom několika málo minut. A to jak v případě toho předního, tak i v případě nezbytné opravy zadního nárazníku. Náš vůz tak bude opět dokonalý, tedy v podstatě doslova jako nový.