Vyberte si kvalitní dezény zimních pneumatik

V okamžiku, kdy venkovní teplota klesne pod hodnotu +7 °C, nastává čas přezout svůj automobil na zimní pneumatiky. Jinak riskujete bezpečnost svoji i ostatních účastníků silničního provozu. Pokud jezdíte v zimě na letních gumách, brzdná dráha vašeho vozu se prodlužuje. Zároveň váš automobil nebude na zledovatělé, zasněžené či namrzlé vozovce tak stabilní. Bude se hůře ovládat.

Vybrat zimní pneumatiky není snadné

V České republice určuje povinnost zimních pneumatik zákon č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, který udává povinnost řidičů jezdit na zimních gumách od 1. listopadu do 31. března. Platí na silnicích všech tříd. Jak hledat dobré zimní pneumatiky? Samozřejmě se při výběru orientujte podle svého vozidla. Ovšem vždy si před nákupem ověřte rozměr pneumatik. Musí souhlasit s údaji, které jsou na vozidle i ve velkém technickém průkazu. Pokud si nevíte rady, jakou značku pneumatik vybrat, mohou vám pomoci testy zimních pneumatik. Najdete zde hodnocení chování pneumatik na suchu, mokru, sněhu a ledu. Posuzuje se i hluk, spotřeba a opotřebení při jízdě.

Tři novinky pro letošní zimu

Mezi novinky určené pro letošní zimu patří i pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance Gen-1. Nabízejí lepší bezpečnostní podmínky především na zasněžených a namrzlých vozovkách. Hodí se hlavně pro ty řidiče, kteří po našich silnicích prohánějí výkonnější vozy nebo SUV. Výrobce se při vývinu těchto gum soustředil na zlepšení některých vlastnosti, jež jsou v zimním období velice důležité. Které to jsou?

  • Brzdná dráha na zasněžené nebo namrzlé vozovce je podstatně kratší.
  • Pneumatiky mají indikátor opotřebení, který vás upozorní, že je třeba gumy vyměnit za nové.
  • Gumy jsou odolnější vůči aquaplaningu.

Zimní obutí v podobě těchto pneumatik znamená dobrou přípravu na plískanice, sníh a mráz. Výhodou je vyvážená ovladatelnost kol během jízdy na suchu i na sněhu. Vzorek pneumatiky obsahuje hydrodynamické drážky. Jejich zásluhou jsou kola odolná proti prokluzování v rozbředlém sněhu.

Mezi další žhavou novinku aktuální sezóny patří pneumatika Nokian WR D4. U ní má každá drážka a blok v dezénu svoji funkci. Guma obstála i při testování v kritických podmínkách v Laponsku. Nabízí výbornou přilnavost na sněhu, nízký valivý odpor a malou hlučnost. Na mokré vozovce se chová dokonale, zajistí stabilní jízdu.

Poslední pneumatiky, které zvládnou i nečekané výkyvy zimního počasí jsou Dunlop Winter Sport 5. Mezi jejich výhody patří především snížení spotřeby pohonných hmot, které je dané hlavně nízkým valivým odporem. Tím pádem šetří náklady. Dále gumy vykazují zvýšenou ochranu proti vzniku aquaplaningu a dobré výkony především na sněhu.

zimní pneumatiky

Zdroj: pneumatiky.cz

Rate this post