Výběr sněhových řetězů

Období zimních pneumatik je tady. Tuzemské zákony jsou v tomto směru poměrně benevolentní a tak říkají, že zimní pneu není nutné mít v případě, kdy na vozovce není sníh a led. Přesto jsou výrazně doporučovány, a to bezpečnostními experty. Kdo navíc plánuje cesty do oblastí, kde je sníh na vozovkách klasikou, neměl by opomíjet ani sněhové řetězy. Ty mohou velmi dobře pomoci jak tam, kde se běžné zimní pneumatiky kvůli množství sněhu nechytají, tak samozřejmě také tam, kde je na vozovce větší vrstva ledu. Pokud aktuálně sněhový řetěz vybíráte, podívejte se společně s námi, jak na to.

Velikost je základ

To hlavní, co musíte zohlednit, je velikost sněhového řetězu. Tu vyberete celkem snadno. Je třeba říci, že některé varianty jsou celkem univerzální a tak nabídnou možnost bezproblémového nasazení i bezproblémového použití na celé řadě kol a disků. Díky tomu pro vás výběr může být o to jednodušší. Přesto tuto naši radu nepodceňujte. Jsou dvě ideální cesty, jak mít jistotu správné velikosti. Tou první může být konfigurátor na webu výrobce řetězů, díky kterému nám je na základě vstupních informací sděleno, jaký typ sněhového řetězu, tedy jaká velikost pro nás bude ta pravá.

Druhá cesta je spojena s oslovením konkrétního prodejce. Jednoduše mu sdělíte to, jaké máte pneumatiky a on by se měl postarat o to, aby vám nabídl odpovídající řetězy, které jim budou vyhovovat. Díky tomu neztrácíte čas, jelikož vybíráte už jenom z modelů, které jsou určené pro vás. Na druhou stranu je třeba říci, že ne každý prodejce může vašemu požadavku vyhovět, a ne každý prodejce je také zcela neomylný.

Roli hraje i váš automobil

Není to jenom rozměr pneumatiky, jelikož při výběru by měl hrát roli také typ vašeho automobilu. A to z důvodu, že může záležet třeba na tom, kolik místa je mezi pneumatikou a podběhem. Pokud je zde místa skutečně velmi málo, je třeba volit takové řešení sněhových řetězů, které je spíše tenčí, díky čemuž se do dané oblasti nejenom vejde, ale díky čemuž nehrozí ani případné poškození vašeho vozu.

Stejně tak může hrát roli i typ vašeho vozu. A to jak v souvislosti s jeho velikostí a hmotností, tak v souvislosti s jeho výkonem. Je jasné, že hlavně u velkých SUV mohou být sněhové řetězy mnohem více namáhány, než u menších automobilů. I to je třeba při výběru zohledňovat. Je nutné myslet jak na pevnost celé konstrukce, tak třeba i na velikost jednotlivých článků.

Jednoduchost nasazení

Pamatujte, že sněhové řetězy obvykle používáte v horských oblastech, a to ve chvíli, kdy máte problém zdolat i mírný kopec, nebo máte problém udržet se na silnici. Dá se tedy očekávat, že venkovní podmínky nejsou nijak příznivé, což je spojeno s faktem, že trávit dlouhý čas nasazováním není příliš efektivní. I na to byste neměli zapomínat, když sněhové řetězy vybíráte. Volit samozřejmě můžete nejjednodušší modely, které je třeba doslova navléknout na celé kolo a na několika místech náležitě zajistit. Po pár ujetých metrech je třeba ještě daný řetěz dotáhnout, stejně jako vycentrovat.

Moderní varianty už umožní nasazení během několika desítek vteřin. Stejně tak vám umožní třeba i to, že se samy vycentrují, stejně jako se mohou sami držet optimálně napnuté. Ty nejmodernější varianty dokonce fungují tak, že k montáži stačí jedna jediná zastávka a totéž platí i o případné demontáži.

Výrobce a cena

Ty nejlevnější sněhové řetězy na našem trhu pořídíte za pár stovek. Nejdražší sněhové řetězy potom i za ceny, které se mohou blížit sumě, která atakuje hranici 10 000 Kč. V tomto směru je určitě dobré zohlednit jak výše uvedenou jednoduchost navlékání, tak i jejich kvalitu, stejně jako výrobce. Pamatujte, že na správných řetězech by se nemělo příliš šetřit. Zvláště potom ze dvou důvodů. V první řadě je to proto, že jsou tím jediným, co vám může pomoci dopravit se bez problémů do cíle vaší cesty. Druhým důvodem je to, že právě díky nim můžete snadno odvrátit i případné riziko nehody. V porovnání s tím, kolik můžete zaplatit za opravu, je nějaká ta tisícovka za sněhové řetězy poměrně pakatel.

Také není ideální sázet na neznámé výrobce, nejčastěji potom z Číny. Podobně jako u pneumatik, i zde platí, že sněhové řetězy nejenom nemusí mít příslušené atesty, ale jejich kvalita nemusí být vždy dokonalá. Sice lákají na nízkou cenu, ale jejich případné prasknutí během jízdy může kromě nepředvídatelné situace znamenat také riziko poškození vašeho automobilu.

Provedení řetězů

I to může být kritériem samotného výběru. Je třeba říci, že stále ještě dominuje klasika, která má logicky řadu výhod, jako je efektivita použití, nebo nízká cena. Stejně tak se můžeme setkat i s netradičním provedením, kdy nemluvíme o klasickém „řetězu“, ale o speciálním prvku, který je připnut na plochu pneumatiky a jeho cílem je také zlepšit záběr na ledu, nebo na sněhu.

Unikátní kategorií mohou být také sněhové řetězy ve spreji. Jedná se o poměrně zajímavou novinku, která však v rámci plnohodnotného použití není ideální. A to proto, že jejím hlavním problémem je krátkodobá účinnost. Pokud jde například o nutnost vyjetí malého kopečku, nebo nutnost překonat pár desítek metrů neupravené vozovky, může toto řešení přijít vhod. Pokud jde o cestu dlouhodobější, kdy je třeba se na sněhový řetěz skutečně spolehnout, musíme říci, že tuto variantu rozhodně nedoporučujeme. Navíc jejich cena také není ideální. Když porovnáme cenu jednoho spreje, je třeba říci, že za stejnou cenu můžeme bez problémů koupit řetěz na jedno kolo. Sice se jedná o jeden z nejlevnějších modelů na trhu, ale jedná se o plnohodnotnou verzi.