Vláda schválila nová nařízení. Dotknou se chodců, ale i cyklistů


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

V minulých dnech v Poslanecké sněmovně neprošel návrh na zvýšení maximální rychlosti, kterou se smí jezdit na našich dálnicích. I nadále proto zůstává rychlost 130 km v hodině. Odmítnutí se dočkala i snaha, aby mohli cyklisté vyrazit na silnici i v případě, že předtím pili a mají půl promile alkoholu. Schváleno bylo ale nařízení, které dovoluje omezení provozu vozítek segway a také povinné nošení reflexních prvků mimo obec.

Bez reflexního prvku dostane pokutu

Pokud se tedy vydáte v období, kdy bude snížená viditelnost, po silnici mezi obcemi bez reflexních prvků, můžete platit pokutu. Jedná se tedy především o chodce, kteří míří po cestách večer po setmění nebo ráno před rozbřeskem či za mlhy. Ti musí mít na sobě nějaký reflexní prvek, aby je přijíždějící automobil viděl s dostatečným předstihem. Když prvek mít nebudou, bude je moci policista pokutovat od 1500 do 2500 Kč. Podle ministra dopravy Dana Ťoka se díky tomuto opatření zvýší bezpečnost chodců. Sám dobře ví, že při jízdě mezi obcemi jsou za zhoršených podmínek lidé na silnici velice špatně viditelní a může proto dojít ke srážce.

Jak zabránit srážce se segwayem?

V případě vozítek segway si budou moci jednotlivé obce samy určovat, kam mohou tyto dopravní prostředky jezdit a kam ne. Díky tomu se v mnoha případech předejde střetu chodce s vozítkem segway, které ho může vážně zranit.

Povinné je i čistění od námrazy

Pro návrhy na zvýšení rychlosti na dálnici na 150 km v hodině a na toleranci 0,5 promile alkoholu u cyklistů ale nezvedlo ruku dostatečné množství poslanců, což ministr Ťok kvituje s povděkem. Ovšem nový zákon zároveň také řidičům nařizuje, aby čistili svá vozidla od ledu a námrazy. V současnosti putují nová nařízení do Senátu, a pokud je schválí i on, bude chybět už jenom podpis prezidenta.

Rate this post