SMS za volantem jsou velkým rizikem

Faktorů, které výrazně zvyšují riziko dopravní nehody za volantem, je celá řada. Řadí se mezi ně třeba požití alkoholu před jízdou motorovým vozidlem, ladění rádia v autě, ale také psaní SMS zpráv během jízdy. Právě posledně jmenovaná činnost je velice nebezpečná.

Zprávy překonají i sníženou pozornost kvůli alkoholu

Některé zahraniční studie dokonce uvádějí, že právě SMSkování ve své nebezpečnosti dokonce trojnásobně překonává alkohol nacházející se v krvi řidiče. Dopravní nehoda se obvykle stane v okamžiku, kdy se řidič plně nevěnuje řízení svého vozidla. Jakákoli činnost, která odvede jeho pozornost od řízení motorového vozidla, je proto velice nebezpečná. Elektronika za volantem je skutečně velmi zrádná. Při poslechu nebo mluvení do telefonu se zvyšuje riziko nehody 1,3krát. Studie provedená v USA ovšem například tvrdí, že pokud se v autě během jízdy budete věnovat psaní SMS zpráv na svém mobilu, je až 23krát pravděpodobnější, že nabouráte, než když se soustředíte na dění na silnici. Taková statistika už je skutečně varující. Je daná tím, že zatímco při telefonickém hovoru můžete mít ruce na volantu a reagovat podle potřeby, i když třeba se zpožděním, u SMSkování zaměstnáte jak svoje ruce, tak i pozornost.

Mladší věkové skupiny se bez mobilu v autě neobejdou

Velká část řidičů přitom nenechá svůj mobil na pokoji ani v době, kdy by se měla plně věnovat řízení vozidla. Otevřete to přiznává 60 % dotázaných řidičů. Varující jsou čísla hlavně v mladší věkové skupině řidičů. Ve věkovém rozpětí 18-49 let se psaní SMS zpráv nebo hovorům v telefonu či chatování na sociálních sítích věnuje až 71 % všech, kteří se výzkumu účastnili! Přitom i pouhá jediná sekunda, po kterou se za volantem věnujete něčemu jinému, než tomu, co se děje před vámi a za vámi na vozovce, může způsobit obrovské problémy. Jde totiž o život.