Smart končí s výrobou jednoho ze svých modelů

Automobilka Smart je na našem trhu poměrně specifickým hráčem. Proč? Od svého počátku jasně cílí na určitou skupinu zákazníků. Tedy na takovou, která hledá především velmi kompaktní, primárně městské vozy. To může přinášet jak výhody, tak i nevýhody. Zkrátka a jednoduše se čas od času objeví model, se kterým Smart šlápne vedle. Taková situace právě nastala, jelikož na trhu končí model Smart ForTwo. Abychom byli konkrétní, nejedná se o variantu klasickou, ale jedná se o variantu na elektřinu. I když standardní model s benzinovým motorem se v rámci statistik prodává průměrně, k tomuto elektrickému si zákazníci cestu nenacházejí.

Jaké jsou jeho problémy?

V první řadě je to poměrně nízký výkon, který je pouhých 55 kW. Více z integrovaného elektromotoru zkrátka nedostanete. To se následně podepisuje třeba i na zrychlení, které z nuly na stovku trvá 11,5 sekundy. To je na tak malé a lehké auto skutečně hodnota, která ničím nezaujme. Též nezaujme ani maximální rychlost 125 kilometrů v hodině, nebo kombinovaný dojezd udávaný jako 108 kilometrů. Samozřejmě jak určitě tušíte, daného dojezdu bylo dosaženo v ideálních podmínkách a tak je dobré si raději pár desítek kilometrů ještě odečíst. Celodenní jízda po městě tedy už může dopadnout stopkou a nutností dotlačení na nejbližší stanici.

Projekt by skončit neměl

I když došlo k úplnému zastavení výroby tohoto vozu, rozhodně Smart nekončí s celým projektem elektromobilů, které chce cílit stále stejným směrem, a to v rámci modelu ForTwo. V plánu je totiž nová generace, která by se měla objevit v roce 2016. I zde se počítá s tím, že kromě spalovacího motoru by se měl pod kapotou objevit i ten elektrický. Pokud inženýři dokážou vychytat mouchy spojené s výše uvedenými negativy a zároveň udrží příznivou cenu, mohla by si nová generace své zákazníky bez problémů najít. Vše je ale zatím ve hvězdách.