Skutečně lze ochránit auto před škrábanci?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Snem každého automobilisty je, aby lak jeho plechového miláčka zůstal po celou dobu aktivního provozu bez jakýchkoli škrábanců. Doposud ale taková představa pocházela spíše z říše scifi. Nyní se zdá, že se konečně začíná naplňovat v praxi. Nový vynález, který nyní představili vědci z liberecké Technické univerzity, vypadá velmi slibně. Autokosmetika druhé generace úspěšně chrání karosérii automobilu díky obsahu nanočástic.

Ochranný štít úspěšně brání mechanickému poškození

Na jakém principu tato autokosmetika funguje? Nános látky vytvoří na karosérii ochranný film. Stačí přitom tloušťka pouhých několika mikrometrů. Štít, který má bránit vůz před mechanickým poškozením, je tisíckrát tenčí než lidský vlas. Způsob ochrany je velice jednoduchý. Pokud se nanočástice aplikují správně, dokážou účinně zavřít póry v laku karosérie. Díky tomu se lak stane mnohem odolnějším a tvrdším. Ochranný film přitom zvládne povrch zajistit proti poškození na dobu přibližně jednoho roku. Poté je nutné autokosmetickou emulzi nanést znovu.

Vytvrzení probíhá dvanáct hodin

Emulze, která obsahuje nanočástice, vznikla díky úspěšné kooperaci vědeckého týmu profesora Petra Loudy z liberecké Technické univerzity a společnosti Pikatec, která se intenzivně zabývá právě nanotechnologiemi a jejich praktickým použitím. Jak probíhá aplikace nanoautokosmetiky v praxi? Úkolem řidiče je umýt karosérii. Na čistý vůz potom nalije polituru. Musí ji nechat působit půl hodiny, jedině tak se částice dostanou dovnitř do struktury laku. Ve chvílích, kdy politura schne, dojde k vylučování emulgátoru, v němž se nanočástice nacházejí. Po dalších dvanácti hodinách je vše dokonale vytvrzeno. Technická univerzita na svůj vynález podala v červnu roku 2015 patent. Výzkum přitom probíhal od září roku 2014 a své výsledky tedy přinesl velmi brzy.

 

Rate this post