Jak široké máte auto? Víte to?

Jaké vozy jsou v dnešní době jasným hitem? Jedná se o verze crossover, nebo i plnohodnotné SUV. Tedy vozy spíše větší, a to nejenom na výšku, ale i s ohledem na šířku. Na první pohled působí robustně, což se může pozitivně podepsat třeba na bezpečnosti. Zároveň může větší šířka přinášet také problémy. A ty se netýkají jenom těch typů vozidel, které jsme popsaly. Nezapomínejme také na to, že problémy se mohou objevit i u řady dalších. Příkladem jsou různé limuzíny a sedany.

Trend je v poslední době zcela jasný. Vozy se stále zvětšují, a to nejenom na délku, ale také do šířky. Je to dáno hlavně tím, že lidé ve svých automobilech hledají hlavně komfort, který bude spojený právě s tím, že zde budou mít více místa. Zvětšování je ale spojeno také s tím, že lidé mohou získat i více zavazadlového prostoru.

Víte, jak je široký váš automobil?

Pokud nyní přemýšlíte, jak široký máte svůj automobil, a nejste schopni říci konkrétní číslo, rozhodně si z toho nic nedělejte. Pokud jde o statistiku, tak to neví většina lidí. Proto je vhodné říci, jak to můžete zjistit. Osvědčenou možností je použití technického průkazu, kde si můžete snadno tuto informaci dohledat. Stejně tak ale můžete zapátrat v manuálech, nebo na internetu. Zjistíte tak přesný údaj udávaný nejčastěji v milimetrech. Posuňte proto desetinnou čárku o jedno místo a získáte ho udaný v centimetrech.

Pozor ale na to, že daná informace, kterou se dozvíte třeba z technického průkazu, je spojena s faktem, že se jedná o šířku vašeho vozu, která je ale uváděna bez zrcátek. Rozměry se zrcátky jednoduše dostupné nejsou. A tak se buď spokojíte s daným číslem, ke kterému přidáte zhruba 20 centimetrů, nebo se rozhodnete vydat jinou cestou. A to takovou, že si automobil změříte. Jak na to? Spusťte provázek se závažím od vašeho zrcátka k zemi, a zde si udělejte značku. Stejně tak postupujte na druhé straně. Potom už stačí s vaším vozem jenom popojet o kousek dál a vzdálenost mezi značkami změřit.

Jak jsou na tom nová auta?

Pokud se podíváme na statistiku nových automobilů, tak musíme říci, že naše slova jenom potvrzuje. Skutečně v současné době dochází právě k tomu, že nové automobily poměrně výrazným způsobem rostou. Když se podíváme na ten nejdůležitější údaj, který je spojený se šířkou i se zrcátky, tak je třeba říci, že 77 procent automobilů, které sjedou z výrobních linek, mají šíři, která přesahuje dva metry. Pokud se podíváme na další statistická data, tak je necelých třicet procent automobilů, o kterých je možné říci i to, že jejich šíře přesahuje 2,1 metru. Logicky to znamená, že možná i váš vůz je takto velký.

Je to více než pravděpodobné, jelikož pokud nemáte nutně jenom automobil menší, nebo nemáte automobil, který by byl určený do města, je dobré počítat s tím, že přes dva metry mít rozhodně bude. A co z toho může plynout? I na toto se podíváme. Rozhodně jen problémů dost a mohou vás omezit na pohodlnosti, ale stejně tak se mohou dotknout i vašich peněz.

Jaké problémy vám širší auta způsobují?

Proč vlastně o tomto tématu píšeme a proč ho také zmiňujeme? Je to celkem jednoduché. Je to pochopitelně dáno hlavně tím, že širší auta mohou svým majitelům způsobovat řadu problémů. Ten první je spojený hlavně s parkováním. Jsou místa, kde jednotlivá parkovací místa rozhodně neodpovídají současnému segmentu automobilů, jelikož jejich malování proběhlo v minulosti. A to v době, kdy vozy nebyly tak široké. A tak zatímco starší automobily zde nemají jakékoliv problémy, tak pokud jde o ty velké, zde se už problémy objevují. Jak z důvodu, že je složité na dané místo vůbec správně zajet, tak i proto, že když se sejde několik širších vozů vedle sebe, není nic jednoduchého z nich vystupovat.

Je tu ale ještě problém číslo dvě, které je pochopitelně spojený s jízdnou na úzkých silnicích. Máme na mysli nejenom ty mezi menšími obcemi, které mají nezpevněné krajnice a setkání dvou větších vozů zde může být problém. Máme na mysli také situaci spojenou s tím, kdy je někde silniční omezení a vlivem toho je možné jet jenom úzkým pruhem. To může být také poměrně komplikované. Vše doplňují i situace, kdy sice existují na silnici dva pruhy, ale druhý je určený jenom pro vozidla o maximální šíři 2,2 metru. Na toto se podíváme nyní.

Hrozí pokuta

Co když skutečně uvidíte značku, která zakazuje jet levým pruhem, pokud je vaše vozidlo širší, než je hodnota 2,2 metru? V takovém případě je třeba počítat s jednou důležitou věcí. Kromě toho, že se vám zde špatně pojede, je zde také riziko pokuty. Pokud vás zde policie uvidí, a zastaví vás, může vás pokutovat. A to proto, že i když podle technického průkazu vyhovujete, tak reálná šířka se počítá také se zrcátky. Pamatujte, že dané úseky nenajdete jenom na opravovaných úsecích, ale často jsou třeba i v hlavním městě, tedy v Praze. Je proto dobré všímat si značek.

Dobré je vědět i to, že i když vás vůz vyhovuje – sice těsně, stejně ještě nemáte vyhráno. Proč? Stačí si přečíst vyhlášku. Ta jasně uvádí, že vaše vozidlo by mělo nejenom vyhovovat šířkou, ale je třeba hledět také na to, že na každé straně by mělo mít doporučený odstup od překážek, nebo ostatních automobilů. A kolik? Stanoví se 25 centimetrů, což je celkově další půl metr. Z tohoto už celkem jasně plyne fakt, že danou vyhlášku reálně splní opravdu jenom ty nejmenší automobily, které na našich silnicích jezdí. Naštěstí musíme dodat, že policie je v tomto stále ještě shovívavá a jde jí spíše o plynulost dopravy, než o to, aby striktně umístila každý automobil do pravého pruhu.