Rekord v dosažené rychlosti 1227.986 km/h je v ohrožení

Pokud sledujete automobilovou oblast, pravděpodobně vám neunikly informace o tom, jaká auta se střídají na prvních příčkách nejrychlejších sériových modelů na světě. I když jsou jejich rychlosti obdivuhodné, rozhodně to není nic v porovnání s tím, kolik se dá vymáčknout ze specielně upravených modelů, které slouží právě k vytváření světových rekordů určeny. Snahu pokořit doslova neuvěřitelné rychlostní rekordy má totiž projekt Bloodhound SSC. Ten vznikl v roce 2008, a to hlavně v souvislosti s rekordem, který se uskutečnil už v roce 1997. V tomto roce totiž padl aktuálně platný rekord v rychlosti, kterou lze v rámci speciálních aut vyvinout. A nyní se podržte – rychlost byla 1227.986 km/h. Povedlo se to s automobilem ThrustSSC.

Unikátní rychlostní rekordy nejsou ojedinělé

Pokud si myslíte, že se daná hranice nedá překonat, jste na omylu. Ostatně stačí se podívat ještě více do minulosti – konkrétně do roku 1983. To padl rekord, který činil 1019.47 km/h. A i o něm si mnoho lidí myslelo, že je nepřekonatelný. Pravdou sice je, že vydržel dlouho, ale vzhledem k postupnému vývoji překonán byl. A totéž se dá očekávat i o tomto aktuálním.

Všichni, kdo jsou zapojeni ve jmenovaném projektu Bloodhound SSC dokonce mluví o magické hranici 1 000 mph, což v přepočtu dělá 1609 km/h. Pokud se to povede, nejenom že dojde k pokoření, ale i k výraznějšímu navýšení současného rekordu.

Aerodynamika, ale i unikátní motorizace

Cesta k takové rychlosti je samozřejmě jednoduchá. V první řadě je to dokonalá aerodynamika vozu, která umožní motorům naplno využít jejich potenciál. A pokud mluvíme o motorech, máme na mysli proudové raketové motory, které díky svému výkonu pomohou takovou rychlost vyvinout. Díky svému tahu totiž dokážou nabídnout výkon až 99 360 kW, tedy 135 000 koňských sil. A na kdy je vlastně ostrá jízda plánována? Mělo by k ní dojít ještě letos!

4/5 - (1 vote)