Registrační značky budeme získávat stejně jako doposud

Pokud jdete zaregistrovat váš vůz, je postup poměrně jednoduchý. Navštívíte odbor dopravy na příslušném úřadě, vystojíte frontu, odevzdáte příslušné formuláře a dostanete značku. Ne všude je ale stejný režim. Třeba v sousedním Německu si SPZ pořizují sami motoristé a ty jsou vázány nikoliv na konkrétní automobil, ale právě na jejich osobu. Daný člověk poté pouze registruje to, na jaký vůz je dal. A podobnou cestou chtělo jít i tuzemské ministerstvo dopravy. Tedy chtělo, aby pořízení dopravní značky bylo čistě v rukou samotných motoristů. Nepodařilo se.

Vše bude stejné, jako doposud

Bohužel se daný systém nesetkal s pochopením a tak bude docházet ke stále stejnému postupu. Nové registrační značky tak budeme i nadále fasovat, a to na dopravním odboru. A jelikož je dostáváme zdarma, je jasné, že někdo je platit musí. A to právě každá z nás z daní, které státu odvedeme. A pokud vás zajímá, kolik nové SPZ stojí, tak aktuální zakázka přesahuje sumu 500 000 000 korun českých. Pokud se na danou částku podíváme detailněji a porovnáme ji s množstvím, které je dodáno, jsou čísla poměrně zajímavá. Jedna tabulka totiž vyjde na cenu okolo stokoruny. Zdá se vám to hodně? Nám také. Zároveň jsme přesvědčeni i o tom, že pokud bychom značky kupovali sami podobně jako v Německu, řada z nás by je dokázala pořídit i za polovinu.

Se značkou na přání se stále počítá

Pokud přesto toužíte po vlastní SPZ, nezklameme vás. Takzvaná značka na přání byla schválena a počítá se s ní na příští rok. Budete si tak moci nechat za poplatek vyrobit takovou, která bude moci obsahovat libovolný text. Tedy v rámci délky a v rámci norem. Jsou tak zakázány různé vulgarity a celá řada dalších nekorektních výrazů. Značka skutečně na přání to tedy do detailu rozhodně být nemusí. A ceny? Rozhodně se přichystejte na to, že vás to bude pár tisícovek stát.