Rallye Dakar


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Rallye Dakar  je každoroční závod off-road vozidel a motocyklů. Závodu se zúčastňují závodníci jak profesionální, tak i amatérští. Amatérští jezdci tvoří většinovou skupinu jezdců, běžně ji tvoří kolem 80% zúčastněných.

Dakar Rally

Dakar Rally

Jde o 13 denní vytrvalostní závod v terénu, kde se  spíše používají upravené terénní speciály než klasické soutěžní vozy používané v závodech rallye. Většina měřených úseků vede těžkým terénem. Jezdce navádí do písečných dun, bláta, do travnatých plání a skalních úseků. Posádky čekají každý den etapy od délky několika kilometrů až po několik stovek kilometrů.

Rally Dakar se jezdil původně na africkém kontinentě od roku 1979. V roce 2008 byl Dakar z bezpečnostních důvodů zrušen, hrozily teroristické útoky a od roku 2009 se Dakar jede na jihoamerickém kontinentu.

Dakarské rallye se jezdí v soutěžních kategoriích motocykly, automobily a kamiony. Výrobců automobilů využívají drsné prostředí rallye k testování svých vozidel a také z reklamních důvodů k demonstraci jejich odolnosti a spolehlivosti. Původně v rallye dominovaly evropské užitkové vozy jako jsou Land Rover, Mercedes Benz a Japonská Toyota. Další výrobci přistoupili s těžce upravenými běžnými vozidly, jako Rolls-Royce, Peugeot, Citroën a dokonce i Porsche, Mitsubishi (Pajero/Montero), Nissan a Hyundai.

Kategorii nákladních vozů  zastupují výrobci jako česká Tatra a LIAZ (nyní Tedom Truck), Kamaz, MAN, DAF, GINAF, IVECO, Renault Kerax, a Mercedes-Benz Unimog.

Dakar Rally Tatra

Dakar Rally Tatra

V kategorii motocyklůje nejpopulárnější a současně vedoucí motocykl KTM, jezdí také Honda,Yamaha a BMW.

V současné době jsou hlavní soupeři v kategorii vozidel Volkswagen, Mitsubishi a Nissan a v kategorii motocyklů jsou to Yamaha a KTM.

Informace, fotografie a videa z letošního ročníku můžete sledovat zde.

4.3/5 - (3 votes)