Rady pro bezpečnou jízdu na sněhu


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Sněhová pokrývka na našich silnicích může mít mnoho podob. Jednat se může jak o uježděný sníh, tak o čerstvě napadanou vrstvu, nebo i nebezpečné sněhové jazyky. To vše samozřejmě vyžaduje výrazně změnit styl jízdy a pokračovat podle několika pravidel, které je nutné nezbytně dodržovat. Mezi ty základní patří:

  • Dodržet základy co nejplynulejší jízdy
  • Zvýšit pozornost v každé vteřině jízdy
  • Začít více předvídat i v souvislosti s ostatními účastníky provozu
  • Dodržovat bezpečnou vzdálenost

Jak na jízdu v zatáčkách?

Zatímco jízda po rovině může být na sněhu poměrně bezpečná, průjezd zatáčkou už může být o něco komplikovanější. Rozhodně jsou základem špičkové zimní pneu, které bychom měli mít na voze za všech okolností, a to nejenom ve chvíli, kdy se dostáváme do oblasti, kde platí povinnost zimních pneumatik. Ostatně tento fakt již dokázaly desítky nezávislých testů, které jasně ukazují, jak se v zimě chová vůz na těch letních.

Základní pravidlo při jízdě zatáčkou zní, že spěchat se nevyplatí. Prvním krokem by mělo být snížení rychlosti v dostatečné vzdálenosti před samotnou zatáčkou. K bezpečnému zpomalení nám může pomocí systém ABS, nebo opravdu pomalé a jemné brzdění. Vše je třeba provést ještě před vjezdem do zatáčky, protože po započnutí manévru již nebrzdíme a snažíme se o co nejplynulejší průjezd, bez prudkých pohybů volantem. Rychlost po celou dobu průjezdu držíme na stejné hodnotě, popřípadě dáme nohu z plynu a necháme zařazenou rychlost. Teprve ve chvíli, kdy jsme ze zatáčky venku, a vůz je srovnán, můžeme plyn plynule přidat.

Jak objet nečekanou překážku?

Podobný postup je třeba dodržet i v případě, kdy potřebujeme objet nečekanou překážku. Vůz je třeba v rovném směru co nejvíce zpomalit a těsně před započetím výhybného manévru brzdový pedál pustit. Následně je třeba provést co nejplynulejší objetí, srovnání kol a následně buď úplné zastavení, nebo pokračování v jízdě.

Nezapomeňte být připraveni

Ideálním způsobem, jak mít dané úkony maximálně zvládnuté, je trénink. A to buď v rámci kurzů na polygonech, tak i v rámci zkoušení daných manévrů na sněhem pokrytém volném parkovišti. Jedině tak se dané postupy stanou zcela automatické a naše cesta skončí vždy úspěšně v požadovaném cíli.

Nezapomínejte na správnou výbavu vozu

Co je povinná výbava ví asi každý. Během zimy je však dobré do vašeho auta i něco přidat. Myslet je totiž dobré na to, že závěje mohou přijít mnohem větší, než je možné zvládnout pouze se zimními pneumatikami. Základem by tak měly být alespoň sněhové řetězy. Přesto ale může nastat situace, kdy je úsek silnice zcela neprůjezdný a my se tak ocitáme uvězněni v našem voze. V takovém případě je vhodné mít připraveno teplé oblečení, dostatek tekutin a jídla, sladkosti či energetické tyčinky, léky, ale také například baterku. Vhodným doplňkem do výbavy je ale také lopata na sníh a nádoba či pytel s pískem. Obojí nám může pomoci v případě, kdy zapadneme a jsme odkázáni sami na sebe.

5/5 - (1 vote)