První jízda v autě od Googlu

Je to již nějakou dobu, kdy se internetový gigant věnuje mimo virtuální svět automobilům. Jeho vývoj směřuje ke snadnému ovládnutí automobilu, kde budete sedět jako v kupé ve vlaku a např. si číst. První testy chytrého automobilu probíhaly na upravené Toyotě Prius.

Nyní Google představil vozítko, které bude plně automatizované. Nenajdete v něm volant, plyn a brzdu. Jedná se o prototyp a na svět jich má v brzké době přijít až dvě stovky, prohlásil spoluzakladatel společnosti Google Sergey Brin.

Vůz nebo přesněji řečeno vozítko bude osazen jak jinak, než elektrickým pohonem. Bude určen pro dva cestující a co do velikosti, tak ho můžeme přirovnat např. ke Smartu nebo Fiatu 500.

Google auto

Google auto


Idea Googlu je taková, aby jste použili jen tlačítka pro rozjezd a zastavení. Vše ostatní budou mít na starost senzory a počítač. Vozítka se mohou pohybovat maximálně 40 km/h. Rychlost bude prozatím omezená, dokud se nestanoví měřítka bezpečnosti.

Vozy budou prozatím sloužit v uzavřeném technologickém parku Googlu jako firemní taxislužba. Do reálného provozu se prozatím nepodívají, reálný svět není svázán jasnými pravidly, kde by se vozidla pohybovala jako po kolejích.

Testování automobilů bez řidičů na veřejných komunikacích je prozatím možné jen v několika státech USA.

Budoucnost je to velmi zajímavá, kdy automobil bude komunikovat se samaforem, bude se dodržovat rychlost pro hladký a rychlý průjezd center měst. Dokáži si i představit, že takové automobily budou přistaveny v ulicích k půjčení jako si dnes můžete v centrech velkých měst půjčovat kola.