Chyba v účtování RPSN u úvěrů na auta

Je mnoho způsobů jak financovat koupi svého auta. Možná jste v médiích zaregistrovali zprávu  týkající se kauzy chybné RPSN, které účtovaly renomované společnosti jako ESSOX nebo Home Credit. Právě v případě automobilů může jít o dosti vysoké částky. Pokud jste úvěrovou smlouvu uzavřeli v roce 2011 a dřívě, je možné, že i vy máte chybně účtovanou RPSN.

Pro pomoc klientů, kteří se potýkali nebo potýkají se špatně účtovaným RPSN, spustilo nezávislé Sdružení pro podporu práv spotřebitelů – UMBRELLA  projekt zaměřený na podporu zákazníků autobazarů a úvěrových společností.

Takto podvedení nebo v omyl uvedení zákazníci mohou podat žádost o posouzení konkrétní situace na webových stránkách www.levnejsiauto.cz. Pokud máte pochybnosti, není důvod, proč si svou smlouvu neprověřit a zajistit tím vrácení poplatků a úroků.

Splátkové a úvěrové společnosti podcenili nebo ignorovaly legislativní změny a uváděly nesprávnou výší RPSN své zákazníky v omyl. Pokud jste spláceli nebo splácíte auto, překontrolujte výši měsíční splátky. Je možné, že jste touto chybou přišli o tisíce korun! Pokud máte pochybnosti, obrať te na web levnější auto. Váš případ zdarma a nezávazně posoudí a pokud zjistí, že vyšší RPSN vám byla účtována neoprávněně, vyjednají vám vrácení většiny úroků a poplatků, říká pan Jan Mikulecký, předseda sdružení UMBRELLA.

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) udává celkové procentní náklady na úvěr či leasing za 1 rok, zahrnuje tedy nejen úrok, ale také veškeré poplatky, akontaci či pojištění. Pouze pomocí tohoto ukazatele lze porovnávat výhodnost dané nabídky oproti ostatním. Jakékoliv umělé snižování sazby (například vypuštění některých poplatků z výpočtu) proto automaticky znamená klamání spotřebitelů.

Toto zohledňuje zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od začátku roku 2011. Pokud daná smlouva neobsahuje správnou výši RPSN a spotřebitel na tuto skutečnost upozorní věřitele, podle tohoto zákona se úrok od počátku splácení snižuje na diskontní sazbu ČNB, což je v současné době 0,05 %.

„Náš vzorový příklad ukazuje, že škoda může přesáhnout i hranici 100 000 Kč. Zákazník je nalákán na RPSN ve výši 32,74 % a kupuje vůz za 145 987 Kč. Správně by měl v úhrnu zaplatit 164 965 Kč, ale podle smlouvy platí astronomických 276 096 Kč. Jak je to možné? Uváděné RPSN nezahrnovalo všechny náklady a ve skutečnosti mělo činit 60,9 %,“ říká Jan Mikulecký.

Samotná žádost o posouzení smlouvy se na webu www.levnejsiauto.cz podává pomocí jednoduchého formuláře, v němž stačí vyplnit základní údaje o úvěru či leasingu. K navrácení poplatků je pak nutné dodat smlouvu, splátkový kalendář a doklad o zaplacených splátkách. Následně podepíšete smlouvu a plnou moc a UMBRELLA za vás vyjedná odškodnění. Celý proces končí tím, že peníze úspěšně přistanou na vašem účtu.

Vzorový příklad
Pořizovací cena ojetého vozu: 145 987 Kč
Akontace: 25 000 Kč
Poplatek za uzavření smlouvy: 42 345 Kč

Celková výše spotřebitelského úvěru: 163 332 Kč
Počet měsíčních splátek: 48
Výše splátek: 5 752 Kč

Celkově splatná částka dle smlouvy: 276 096 Kč
Celkově splatná částka dle ČNB a ČOI: 164 965 Kč
Částka k vrácení: 111 131 Kč

RPSN (uvedená ve smlouvě): 32,74%
RPSN (dle metodiky ČOI): 60,90%