Pečujeme o alu kola

Říká se, že auto dělají kola a v mnoha případech je to svatá pravda. Taková alu kola dokáží změnit jinak tuctové auto k nepoznání. Jistě, pořídit si litá kola vyžaduje určitou investici, ale výsledek stojí za to. Občas se na to zapomíná, ale o elektrony je dobré pečovat, aby nám dělaly radost co nejdéle.

Alu disk Brock

Alu disk Brock

Pojďme si říci, co taková péče a údržba o alu kola obnáší, čím nejlépe a snadno odstraníme nečistoty a kterým prostředkům se vyvarovat, aby jsme si disky nepoškodily.

Jak často ?

Nejlépe uděláme, když bude naše pozornost ke kolům pravidelná. Nezáleží jakou značku, velikost disků jsme si pořídili, ale s jakou pravidelností se o ně staráme. Pokud budeme o elektrony pěčovat, pravidelně jemně čistit, určitě nám vydrží delší dobu. Ta pravidelnost se nám odvěděčí ještě tím, že drobné nečistoty za krátký čas odstraníme snadněji, než půlroční nános bláta, prachu, soli. To už nepůjde lehce…

Jak na to?

V první řadě nechejme kola vychladnout, při jízdě a brždění se disky zahřívají. Ideální bude zvolit pro údržbu stinné místo, aby nám nečistoty na disku nezasychaly.

Připravíme se si kbelík s teplou vodou, přidáme trochu běžně dostupného saponátu. Alu disky jemně omyjeme houbou nebo hadrem, pozor na tvrdší předměty, jako knoflíky apod.
Po omytí kola otřeme do sucha a přeleštíme. Pokud tento postup budeme dodržovat pravidelně, ideálně jednou týdně, dosáhneme perfektního výsledku.

Jak určitě ne?

Na litá kola určitě nepoužívejte žádné pasty s abrazivními zrny a také se vyvarujte čističům na bázi kyselin. Tyto prostředku dokáží poškodit povrch disku. Abrazivo v pastách sice pěkně uvolní, obrousí nečistoty, avšak také lak disku jemně poškrábe.
Co by jsme neměli opomenout, tak očistit disk při jeho uskladnění. Pokud budeme mít v garáži přes zimu několik měsíců špinavý alu disk, nečistoty se při dlouhodobém působení pěkně zažerou a naruší kvalitu povrchu disku.

Jak na silnější znečištění?

Vezměme si takový asfalt, v letních měsících se stává, že asfaltový povrch silnice doslova teče. Pokud se nám dostanou kapky asfaltu na disk,účinné je použít vatu a obyčejné sádlo.
Na opravdu velké znečištění můžeme použít technický benzín, pozor, nepleťte to s benzínem co máte v kanystru do auta. U toho benzínu ale s rozvahou, mohli by jsme poškodit lakovaný povrch disku. V tomto případě je nejlépe si vyzkoušet na některém méně exponovaném místě vyzkoušet, jak technický benzín a povrch disku reagují. Jakmile se nám podaří nečistoty odstranit, omyjme dotčené místo vlažnou vodou se saponátem.

Pokud jsou nečistoty od asfaltu větší a máme je i na karoserii, obyčejně bývají zasažené níže položené partie, sáhněme raději po speciálním přípravku k tomu určenému. Neuděláme chybu. Tyto přípravky jsou vždy mnohonásobně levnější, než nové alu kola.

Alu disk AEZ

Alu disk AEZ