Oprava zpětného zrcátka

zpětné zrcátkoZpětná zrcátka dnes patří mezi naprosto základní součásti v podstatě každého automobilu. Ne vždy ale mohou být v takovém technickém stavu, jako potřebujeme. Pokud dojde k tomu, že jsou poškozená, je třeba podívat se na jejich opravu. Tu sice můžeme svěřit autorizovanému servisu, ale jsou i cesty, jak vše zvládneme v podstatě sami, svépomocí. Podívejte se spolu s námi na hlavní tipy a postupy, jak na to.

Základem je opatrná demontáž

To první, co je zcela určitě nezbytné udělat, to je demontáž samotného zrcátka. Tedy ne jeho samotného, jelikož se potřebujeme dostat do jeho útrob. Většina automobilů na našem trhu má k dispozici zrcátka, která jsou okolo zrcadlové plochy olemována krytem, který bude nezbytné jednoduchým pohybem vycvaknout. Jakmile se tak stane, získáme do jeho útrob mnohem jednodušší přístup. Dejte si však pozor na to, že v souvislosti s daným vycvaknutím musíte dát velký pozor především na to, abyste další jeho součásti nepoškodili. Na druhou stranu musíme dodat, že platí, že pokud měníme právě zrcadlící plochu, té se bát nemusíme, jelikož tu budeme kompletně nahrazovat.

Jakmile máme demontovaný samotný rámeček zrcátka, měli bychom se pustit i do toho, že se pokusíme demontovat také druhý, tedy obvykle zadní kryt zrcátka. I zde by mělo být uchycení stejné, jako v předchozím případě. Zapomeňte tedy na jakékoliv šrouby, jelikož to jediné, co je třeba, je opětovné vycvaknutí. Opět doporučujeme použít trochu síly, ale zároveň musíme myslet také na to, že je třeba být opatrní.

Demontáž poškozeného skla

Jakmile máme zrcátko takto demontované, můžeme se pustit do toho nejdůležitějšího, co potřebujeme udělat. Tím je samozřejmě demontáž samotného skla. I zde platí, že postup je stejný, jako v předchozích případech. Můžete zapomenout na jakékoliv nářadí, jelikož u většiny automobilů je odrazová část také jenom nacvaknuta. Pokud je poškozena v máte v plánu ji vyhodit, můžete si být jisti tím, že už nebude nutné být jakkoliv opatrný, jelikož bude možné přidat i více síly. Pozor však na případné poškození zaklepávacích zámečků. Ty by měly zůstat neporušeny. U skla zrcátka obvykle platí, že je nacvaknuto hned na několik pojistek, tudíž jeho demontáž může být obtížnější. Stačí ale trocha cviku a jistě se vám to bez potíží povede.

Doporučujeme zkontrolovat ovládání

Pokud již máte sklo zrcátka demontované, doporučujeme také zkontrolovat samotné ovládání zrcátka. Pokud vše funguje na mechanickém principu, měla by být jednotlivá táhla nepoškozená a plně funkční. Pokud je vše v naprostém pořádku, můžete jednoduše pokračovat v samotné opravě. A to tak, že si pořídíte nové odrazové sklíčko do vašeho zrcátka. Je to velmi jednoduché, jelikož dnes není žádným problémem ani to, že ho pohodlně zakoupíte online, z pohodlí vašeho domova. Stejně tak můžete navštívit i obchod s autodoplňky. Čím si samozřejmě můžete být stoprocentně jisti, to je i fakt, že dnes seženete sklíčka zrcátek na v podstatě jakýkoliv starší, stejně jako novější automobil.

Nasaďte nové sklíčko

Jakmile máte nové a nepoškozené sklíčko zrcátka k dispozici, není nic jednoduššího, než jeho nasazení. Zde už by měl být postup o poznání jednodušší, jelikož samotné nacvaknutí je vždy mnohem rychlejší a snazší, než situace, kdy ho musíte demontovat. Zde je však nutné být mnohem opatrnější, a to z toho důvodu, abyste nové sklíčko zkrátka jakkoliv nepoškodili. Doporučujeme také rukavice, jelikož jedině tak můžete eliminovat i případné poškrábání. Jakmile ho nasazujete, je dobré zkontrolovat také to, že všechny dané konkrétní zámečky sedí přesně tak, jak sedět mají. Pokud ano, je vše v naprostém pořádku.

Vyzkoušejte funkčnost

Jakmile je sklo zrcátka na svém místě, je třeba další důležitý krok, kterým není nic jiného, než vyzkoušení funkčnosti. V tomto směru tedy ještě při celkově obnaženém zrcátku vyzkoušíme, zda jde sklíčko ovládat a zda ho dokážeme nastavit tak, jak potřebujeme. A je jedno, zda se jedná o nastavování mechanické, nebo elektrické. Pokud je vše v pořádku, máme jistotu bezproblémové funkčnosti, což samozřejmě neznamená nic jiného, než jistotu toho, že můžeme pokračovat v uvedení zrcátka do jeho původního stavu.

Nasaďte zbývající kryty

Poslední fází samotné opravy je samozřejmě nasazení daných obou krytů. Zde pokračujeme v opačném pořadí, než docházelo v rámci samotné demontáže. To první, co tedy musíme udělat, to je nutnost nasadit velký zadní kryt. Teprve ve chvíli, kdy bude dokonale sedět, můžeme hravě nacvaknout také přední ochranný rámeček. Nyní ještě pohybem zjistíme, zda vše skutečně dobře sedí na svém místě a zda v oblasti zrcátka nevznikly jakékoliv mezery. Pokud je vše v pořádku, je oprava zrcátka a výměna samotného sklíčka dokončena.

Pozor na opatrnost

Na závěr ještě dodejme, že i když popis opravy a výměny není zase až tak náročný, je dobré ve všech případech myslet především na celkovou opatrnost. Tedy primárně na to, že je třeba myslet na to, abyste žádnou ze součástí zrcátka neponičili. Velkým rizikem může být především poškození jednotlivých zámečků, do kterých se jednotlivé součásti zrcátka nasazují. Pokud dojde právě k jejich poškození, znamená to jednu velmi důležitou věc. A to takovou, že celá případná oprava může vyjít vniveč, jelikož následně se neobejdete bez toho, že budete muset koupit zrcátko celé. A jeho samotná výměna je nejenom v souvislosti s instalací ovládání složitější, ale platí samozřejmě také to, že celé zrcátko je také výrazně dražší, než je tomu v případě samotného malého sklíčka.

3.7/5 - (3 votes)