Montáž ohřevu sedaček

vyhřívání sedadel

vyhřívání sedadel

Mnoho vozů má ve svém základu vyhřívání předních sedaček. Jedná se hlavně o vozy, které bychom mohli zařadit do vyšší třídy. Pokud takovým vozem nedisponujete, není nutné zoufat. A to z toho důvodu, že ohřev sedaček dnes není problém nainstalovat v podstatě do jakéhokoliv konkrétního vozu. Nemáme nyní na mysli jenom obyčejné potahy, které zapojíte do autozapalovače a ony hřejí. Na mysli máme především takový ohřev sedadel, který lze celkem jednoduše nainstalovat přímo do nich samotných. Pokud po takovém toužíte, náš návod na montáž ohřevu sedaček se vám bude hodit.

Nejprve sedadla demontujte

Tím prvním krokem, který je třeba udělat, je demontáž stávajících sedadel vašeho vozu. U většiny aut k tomu postačí klíč, který je dvanáctihran. Správný postup se dočtete nejlépe v příručce vašeho automobilu, popřípadě i na internetu, v návodech, které se týkají přesně vašeho konkrétního automobilu. Pokud budete postupovat přesně tak, jak máte, jednoduše vyjmete nejenom sedadlo řidiče, ale i sedadlo spolujezdce, kde se ohřev umisťuje nejčastěji. Sedadla následně přeneste k vám domů, do dílny, popřípadě do jiné místnosti, kde budete mít k instalaci dostatek klidu i prostoru.

Pokud se podíváme na hlavní parametry samotné demontáže daných sedadel, rozhodně se není třeba obávat jakýchkoliv složitostí. Právě naopak. Nutné je nejenom sedadlo demontovat pomocí klíče, ale je nutné také sundat případnou páku ovládání zdvihu sedadla, stejně jako je nutné demontovat také připínání bezpečnostních pásů. Výsledkem celé činnosti by mělo být to, že vám zbude jenom samotné sedadlo, se kterým už budete moci dále pracovat.

Demontujte samotný sedák

Nezapomínejte na to, že každé sedadlo se ve voze skládá hned ze dvou základních částí. Je to nejenom oblast opěrky, ale je to také sedák, který je druhým hlavním dílem. A právě ten bude nutné také demontovat. U některých automobilů to může být také poměrně složitá cesta, ale zároveň musíme říci, že se bez ní zkrátka a jednoduše neobejdete. Jakmile máte demontován i sedák, můžete opěradlo dát na stranu, jelikož to používat nebudeme.

Je třeba porušit čalounění

Aby mohl být ohřev sedadel plnohodnotně nainstalován, je třeba u sedáku uvolnit čalounění, jelikož ohřívací jednotka se umisťuje uvnitř. Zde je správné dané čalounění narušit nikoliv v přední části sedáku, ale je to třeba udělat v té zadní části. A to z toho důvodu, že ta následně nebude vidět, jelikož ji kryje samotné opěradlo. Pamatujte na to, že v některých automobilech nemusí být dané čalounění přímo zašité, jelikož zde může být jenom upevněno pomocí speciálního drátu. Pokud je to i váš případ, máte vyhráno, jelikož vás rozhodně nečeká žádné párání a další složité postupy.

Čalounění tedy uvolněte v zadní části a následně postupujte tak, jako byste ho chtěli svléknout z daného sedadla. A tímto postupem pokračujte až do chvíle, kdy bude jenom krátký pruh čalounění v přední části daného sedadla. Ten zde nehte, jelikož až úplně dopředu není nutné ohřev dávat. To, že zde čalounění zachováte, vás mimo jiné potěší ve chvíli, kdy ho budete opět navlékat, jelikož to pro vás bude podstatně jednodušší.

Instalace samotného ohřevu

Jakmile je čalounění pryč, můžeme se pustit do té hlavní činnosti, kterou je instalace vyhřívání sedadel. Zde je už postup v podstatě jednoduchý. Daný ohřev má nejčastěji vzhled vyhřívané dečky s odporovými dráty. Tu tedy jednoduše umístíte na vaše sedadlo, tedy na samotný molitan. V přední části sedadla ho přichytíte, aby se daný ohřev neposouval. Pozor si dejte také na jeho přívodní kabel, který by rozhodně neměl zůstat pod čalouněním, ale měl by z ohřevu vést mimo sedadlo.

Pokud jste si kupili ohřev, který je určený nejenom na sedadlo, ale i na bederní část opěrky, nevyhnete se nutnosti toho, povolit a následně sundat část čalounění i z tohoto místa. Většinou je daná vyhřívaná dečka delší než sedák, což znamená, že právě přesahující kus umístíte do oblasti opěráku. To už chce větší dávku šikovnosti. Proto doporučujeme jít buď cestou jenom klasického vyhřívání sedáku, nebo koupit ohřev, který má dvě části.

Vrátíme čalounění na své místo

Jakmile je ohřev sedadel na svém místě, znamená to, že se můžeme pomalu pustit do opětovného navrácení čalounění na své místo. Zde bychom měli postupovat v první řadě velice opatrně. A to primárně z toho důvodu, že nesmíme posunout, nebo jakkoliv poškodit či snad přehnout samotný ohřev, který jsme instalovali. Jakmile tedy máme čalounění na svém místě, je třeba ho opět pevně uchytit nebo zašít a následně samotné sedadlo opět zkompletujeme. Jakmile je hotovo, můžeme se pustit do instalace ohřevu sedadel i u sedadla druhého, které již máme připraveno.

Sedadla vrátíme zpět do vozu

Máme-li vše úspěšně provedeno, už nám stačí jenom umístění sedadel do našeho automobilu. Postup to není zase až tak složité, jelikož v podstatě jenom obrátíme jednotlivé kroky spojené s demontáží. Jakmile se tak stane, je sedadlo na svém místě. V tu chvíli je třeba vyřešit existenci přívodního kabelu k samotnému ohřevu. Pokud ho chceme schovat, je dobré oslovit autoelektrikáře, který nám dané vedení kabelu realizuje tak, aby bylo připojené ke zdroji energie a ovládalo se Tlačítkem. Pokud na tomto netrváme, můžeme daný kabel alespoň jednoduše schovat za plasty v našem automobilu a následně ho můžeme už jenom připojit k zapalovači, který v našem voze máme. Tím je veškerá činnost spojená s plnohodnotnou instalací ohřevu sedadel u konce. Především v zimě si budeme moci užívat skvělého komfortu.