O Evropské auto roku 2016 se utká 35 vozů. Jaké mají šance na výhru?

Soutěž o evropské auto roku 2016 již probíhá. Její pravidla přesně určují, jaké vozy mohou usilovat o získání prestižního titulu. Už během července 2015 porotci pustili do médií seznam vozů, které by mohly o titul Evropské Auto roku či v originále COTY (Car of the Year) mezi sebou bojovat. Tehdy se v tomto uveřejněném žebříčku nacházelo dokonce 41 vozů. Ovšem v současném seznamu už je nominovaných modelů méně.

Co je příčinou omezení?

V první řadě jde o ustanovení, že musí jít jenom o nové modely. Vozy také musely splnit podmínku, že se prodávají nejméně v pěti evropských zemích. Druhé pravidlo vyřadilo ze hry několik slibně vyhlížejících modelů. Například Toyota Mirai na vodíkový pohon se zatím bohužel prodává jenom ve třech zemích, dva jí tedy do počtu chybí. Také Fiat Tip a Ford Edge ztratili šanci, protože se zatím etablují jenom na italském trhu. Naděje zhasly i dalším kandidátům, například vozu Alfa Romeo Giulia, u něhož dojde ke zpoždění prodeje a velice podobně na tom jsou i vozy Tesla Model X a McLaren 570S. I u nich je prodej v nedohlednu.

Ferrari má smůlu

Otazníky ale vzbuzuje důvod, proč nemá šanci se o titul utkat vůz Ferrari 488 GTB. Jeho vyloučení porotci soutěže zdůvodnili tím, že šanci k testovacím jízdám dostali jenom někteří z nich. Neví se, zda si auto tedy někteří porotci z nějakých důvodů okupovali, nebo zda automobilka dodala testovací exemplář pozdě a poskytla ho jenom na minimální jízdní dobu. Každopádně Ferrari v seznamu chybí. Došlo ale ke zrušení pravidla, které říká, že se vozů musí prodat minimálně 5000 kusů ročně. Díky tomu do výčtu přibylo Audi R8, Ford Mustang či Mercedes-AMG GT. Vozů je nyní 35. Jména sedmi finalistů se dozvíme 14. prosince 2015, definitivního vítěze pak 29. února 2016 po dalších testovacích jízdách.

Rate this post