Nový leader v oblasti celosvětového prodeje vozů je Toyota

Jedničkou na trhu s automobily se nyní stala japonská automobilka Toyota. Na tuto pozici se vrací zpátky po třech měsících. Úspěšně tak předhonila německý koncern Volkswagen, který nyní bojuje se skandálem spojeným s emisemi. V podstatě se dá říci, že Toyota na tomto skandálu vydělala pozici světové jedničky.

Přichází pokles prodejů vozů

Japonci získali prvenství navzdory tomu, že jejich prodeje meziročně klesají. Počítáno od počátku letošního roku, tedy od ledna do září, za tři čtvrtě roku počet prodaných vozů poklesl o 1,5 %, pokud vše porovnáváme se stejným obdobím loňského roku. Ovšem pokles není ojedinělým jevem. Hlásí ho i již zmiňovaný Volkswagen, který aktuálně přišel o pozici světového lídra. I v jeho případě dochází ke snížení prodejů o 1,5 %. Toyota letos od ledna do září prodala 7,49 miliónu vozů, Volkswagen o něco méně, tedy 7,43 miliónu. Světovou trojku je potom americký výrobce General Motors se 7,2 milióny prodejů.

Volkswagen pronásleduje skandál

Proč klesá prodej Toyoty? Může za něj zřejmě především snížení poptávky na domácím trhu. V případě Volkswagenu zase dochází k poklesu prodeje v Číně, Rusku a Latinské Americe. Aktuálně Volkswagen na několika světových trzích zastavil prodej automobilů s dieselovými motory. Zároveň musí zajistit opravu 11 milionů vozů, ve kterých instalován software uvádějící chybné údaje o emisích. Podle aktuálních údajů Volkswagenu ale prý skandál zatím nemá vliv na poptávku po jejich vozech.

Jedničkou i v minulém roce

Výrobce Toyoty se nyní vrací zpět ke svému kralování. Jedničkou byl po celý rok 2014 s celkovým prodejem 10,23 milionů vozů, dvojkou potom VW se 10,14 miliony a trojkou GM s 9,92 miliony vozů. V prvním pololetí 2015 ale Toyotu s 5,02 miliony prodaných vozů předstihl VW s 5,04 miliony automobilů.