Nová Toyota Prius – preferujete vzhled či nízkou spotřebu?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Vůz Toyota Prius mnozí lidé nepovažují zrovna za žádného velkého krasavce. Je ovšem otázkou, zda má ve vašich úvahách o koupi vozu větší místo otázka vzhledu nebo užitných vlastností a spotřeby. Pokud preferujete kvalitní funkční vlastnosti před krásným designem (ostatně i ten je do určité míry otázkou individuálního vkusu), nejspíše vás čtvrtá generace automobilu Toyota Prius potěší. Jakými vlastnostmi?

Méně benzínu, více elektriky

I tentokrát jsou tvary přizpůsobeny aerodynamice. Ostatně o designu vozu se vedou diskuse. Velikost vozu drobně narostla, v délce o 60 mm, v šířce o 15 mm a naopak výška se snížila o 20 mm. Výrobce zároveň nabízí větší interiér, který zajistí lepší pohodlí posádce. Inovací prošel i pohon tohoto hybridního automobilu. Benzínový i elektrický pohon slibuje větší úspory. Elektřina o 40 % vyšší tepelnou účinnost, benzín o 10 % nižší spotřebu. Nákup nového vozu by tak ušetřit náklady v budoucnosti. Na srdci výrobcům leží bezpečnost posádky, proto má model o 60 % vyšší torzní tuhost, zároveň se snížením těžiště automobilu úspěšně podařilo zlepšit jízdní vlastnosti modelu. Model také sází na nově vyvinuté metal-hydridové baterie, lithium-iontové pro něj zůstávají passé. Proč právě metal-hydrid? Jsou méně náročné na prostor, a přitom vykazují při nabíjení vyšší účinnost. Nové je i zavěšení kol, které je provedeno pomocí dvojitých lichoběžníkových ramen a je tím pádem řešeno spíše pro sportovní auta. I tato technická úprava vozu si klade za cíl snížit spotřebu.

V Japonsku se dočkají už na konci roku

Na nový model Toyota Prius se mohou zájemci těšit už na konci roku 2015. Premiérově ho ale získají zákazníci v domovském Japonsku. Ostatní země si budou muset počkat ještě o chvíli déle, a sice do roku 2016.

Rate this post