Výroba Škody Octavie se komplikuje

Už dva po dlouhé dva roky se na špičce nejprodávanějších vozů u nás drží nový model Škoda Octavia. Právě kvůli velkému zájmu zákazníků dochází k trochu nepříjemné situaci: Čekací doba na vůz je dokonce až 15 týdnů! Generaci dříve narozených to možná trochu připomene doby před rokem 1989, tehdy se také na spoustu věcí čekalo a byly pořadníky, podle nichž se přidělovalo. Velká část zboží tenkrát spadala do přihrádky: nedostatkové. Také Škoda Octavia se nyní stává nedostatkovým zbožím, ovšem z trochu jiných důvodů.

Přibudou i pracovní soboty?

Její výrobce má obrovské množství práce a kvůli obrovskému zájmu nestíhá uspokojovat poptávky zákazníků, kteří lační po novém automobilu. Zájemci o koupi vozu jsou kvůli tomu nuceni čekat na svého plechového miláčka téměř čtyři měsíce! Firma se sice snažila na tuto pro zákazníky nepříjemnou situaci reagovat, ale problém se jí bohužel vyřešit nepovedlo. Navrhla sice další směny v sobotu dopoledne, jenže zaměstnanci tyto návrhy ústy svých odborových předáků odmítli. Jaké je zdůvodnění odborů? Jde přece o zachování pohody a zdraví zaměstnanců.

Nabízí se i dobrovolné směny

Podle slov Jaroslava Povšíka, předsedy odborů z mladoboleslavské automobilky, se zatím nikdo z pracovníků sobotních směn bát nemusí. Ovšem vzhledem k tomu, že zvýšený zájem zákazníků přetrvává, bude nutné tuto situaci řešit. Nabízí se zavedení vícesměnného modelu, což by znamenalo přijetí dalších zaměstnanců a skutečnost, že by továrna jela celou sobotu. Předseda představenstva Škody Michael Oeljeklaus také navrhuje dobrovolné směny navíc, s jejichž pomocí by továrna mohla vyhovět požadavkům zákazníků. Škodovce se daří, jenom v loňském roce zvedla svoje zisky o 46 % na 18,4 miliardy Kč. O 13 % potom vzrostl počet dodaných vozů, kterých v roce 2014 bylo celkem 1,037 milionu.