Na zimu pneumatiku Michelin Alpin 5

Možná si myslíte, že je brzy přemýšlet a vybírat zimní pneu, ale opak je pravdou. Zimní pneumatika je nutnost, pro naše bezpečné a bezproblémové cesty v zimním prostředí. Jistě jste postřehli, že zima v našich podmínkách je jiná než dříve, ubývá dnů, kdy máme na silnicicích sníh. Naopak přibývá dnů s teplotami okolo nuly a mokrou nebo suchou vozovkou.

K těmto změnám by měli přihlížet řidiči při výběru své zimní pneumatiky. Podle statistik až 95% všech dopravních nehod přihodí na mokrém nebo suchém povrchu vozovky, bez přítomnosti sněhu. Když napadne sníh, většina řidičů jede automaticky opatrně a má se na pozoru. Naopak, pokud je vozovka suchá nebo mokrá, opadne ostražitost.

Světoznámý výrobce pneumatik Michelin uvedl na trh novou zimní pneumatiku Michelin Alpin 5. Při jejím vývoji zohledňoval podmínky, při kterých řidiči podnikají své cesty a při kterých se dostávají do nebezpečných situací.

Pneumatika Michelin Alpin 5 se projevuje jako mimořádně zdařilý model. Pro pneumatiku byla vyvinuta nová směs, která pozitivně ovlivňuje vlastnosti pneumatiky.

Pneumatika určená pro mokrý a studený povrch vozovky potřebuje směs s vyšším obsahem siliky. Bohužel vyšší obsah siliky nepříznivě ovlivňuje její rovnoměrné rozložení uvnitř směsi.
V Michelinu tento problém vyřešili použitím moderních elastomerů ve směsi, které zaručí její homogenitu na vysokém stupni.

Takový směs má vynikající vlastnosti při zhoršených podmínkách, vč. velmi dobré přilnavosti.

K dobré pneumatice také samozřejmě patří její dezén. Správný zimní dezén má výrazné, hluboké drážky, které zaručují i na sněhu dobrý záběr a odvod vody nebo rozbředlého sněhu, který je při zimních jízdách nejzrádnější. Pro odvod vody a předejití aquaplaningu slouží boční drážky.

Michelin Alpine 5

Michelin Alpine 5

Při jízdě na tvrdém sněhu přebírají funkci širokých drážek jemnější lamelky, kterých umístili konstruktéři pneumatiky podstatně více než u modelu Michelin Alpin 4.

Při srovnání pneumatiky Michelin Alpin 4 a nového modelu Alpin 5, se nová pneumatika se vyznačuje především:

– zkrácenou brzdnou dráhou na suché vozovce o 3%

– zkrácenou brzdnou dráhou na sněhu o 4%

– zkrácenou brzdnou dráhou na mokré vozovce o 5%

– lepší přilnavost pneumatiky při zrychlování

– lepší prořezání pneumatiky ovlivňující aquaplaning

K dobré pneumatice patří i komfortní vlastnosti, ke kterým patří především její hlučnost. Pneumatika se podařila velmi dobře utlumit, což prokázaly první funkční testy. I přes větší prořezání dezénu je pneumatiky tichá, čemuž také dopomohla nová směs pneumatiky.

Automobily, které mají standardně odhlučněné podběhy kol, je hluk odvalující se pneumatiky téměř neslyšitelný. Podle odborníku z oboru bude nová pneumatika Alepin 5 patřit k bestsellerům nové zimní sezóny 2014/2015.

Rate this post