Na kolika stanicích natankujete naftu, benzin, nebo alternativní paliva?

Tankovacích stanic pro automobily je v České republice spousta. Jejich síť svojí koncentrací v přepočtu na kilometry předčí i mnohé státy v západní Evropě.

Přes 3800 veřejných stanic

Podle informací Českého plynárenského svazu (ČPS) v současnosti v České republice funguje přes sto stanic, které motoristům nabízejí stlačený zemní plyn (CNG). Jejich počet roste, jen za letošní rok jich dosud přibylo celkem 31. Odborníci předpokládají, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech. Pokud jde o čerpací stanice, těch je v současnosti v České republice 7000. Pro veřejnost jich je uřčena jenom o málo více než polovina, tedy 3800. Naprostá většina nabízí zákazníkům benzín a naftu.

CNG podporuje i vláda

Plynaři ale ústy Jiřího Šimka, místopředsedy Rady ČPS, silně podporují nárůst tankovacích bodů poskytujících motoristům CNG. Ideální by podle nich bylo, kdyby v následujících pěti letech počet vzrostl ještě o minimálně další stovku a do roku 2030 se potom vyšplhal na zhruba 300 stanic. Na tuto koncepci klade důraz i Národní plán čisté mobility nedávno schválený českou vládou. Spotřební daň vychází přechodu na palivo v podobě stlačeného plynu vstříc. Až do konce roku 2017 má být tato daň u CNG jenom 0,72 Kč za metr čtvereční. Přitom u nafty a benzinu je samozřejmě spotřební daň mnohonásobně vyšší. U nafty činí 10,95 Kč na jeden litr, u benzinu je ještě o téměř dvě koruny výše, a sice 12,84 Kč na litr.

Bude zájem o kapalný plyn?

U našich silnic by se ale měly objevit i stanice na LNG, zkapalněný zemní plyn. První vlaštovky bychom mohli vidět už na rozhraní let 2016/2017. LNG bude využitelné hlavně pro kamionovou dopravu. Ovšem ve hře je otázka, zda tuto palivovou koncepci podpoří stát a také budou-li mít o ni zájem nákladní dopravci.

Rate this post