Kradené vozy na území ČR – jaké mizí nejvíce?

Zloději, pokud jsou zkušení, dnes dokážou ukrást doslova cokoliv. A auto není žádnou výjimkou. Když se podíváme na statistiky, tak ročně je u nás ukradeno zhruba 5 000 osobních automobilů. A to je číslo poměrně velké. Je pochopitelné, že důvody krádeží mohou být různé. Někdy je cílem kradené auto prodat, jindy je zase důvodem jeho rozebrání na díly a jejich následný prodej. Pokud vás zajímá, jaké vozy jsou dnes kradeny nejčastěji, podívejte se s námi na jejich přehled.

Škoda Octavia jasně dominuje

Musíme říci, že počet krádeží obvykle souvisí s počtem vozů, které na našich silnicích jezdí. Je tedy pochopitelné, že na první příčce se jasně a dlouhodobě drží mladoboleslavská Škodovka. Nejvíce poptávaný s ohledem na trestnou činnost je vůz Škoda Octavia. Kolik se jich ročně ukradne? Je to číslo přesahující hodnotu 1 200. A to znamená, že to jsou zhruba 4 vozy tohoto typu denně. Je tedy logické, že majitelé těchto aut by si měli dát pozor. Kradou se různě staré modely i různorodé generace. I ve zlodějském řemesle platí, že rozhoduje poptávka, a to jak po vozech, tak po náhradních dílech.

Lákadlem je také Volkswagen

Když se podíváme na tuzemské silnice, tak je třeba říci i to, že se na nich pohybuje poměrně velké množství automobilů Volkswagen. Konkrétně je to Passat, nebo například Golf. A právě obliba daných automobilů má i svou stinnou stránku, spojenou právě s konkrétními krádežemi. Když se podíváme na to, jak se kradou vozy Volkswagen bez ohledu na konkrétní model, tak musíme říci, že se ročně ukradne zhruba 630 automobilů této značky. Jde o číslo, které je sice zhruba o polovinu menší než je tomu u Škodovky, ale na druhou stranu je to hodnota poměrně vysoká, která jasně odpovídá dvěma automobilům denně. To je už skutečně velké číslo.

Ford trojici uzavírá

Kdo se umístil na třetím místě žebříčku vozů, které se u nás v segmentu těch osobních kradou nejvíce? Jsou to vozy značky Ford, které mají také poměrně velkou oblibu. Dlouhodobě poptávaný je například model Focus, stejně jako Mondeo. Obojí rozhodně patří ke stálicím. Nezklame ale ani řada jiných modelů. A i jejich obliba je pochopitelně také důvodem, proč se kradou. Podle statistik se ukradne necelé jedno auto denně. Konkrétně je to 361 ukradených vozů za rok. V porovnání s výše uvedenými automobilkami je to poměrně malé číslo, ale rozhodně se nejedná o hodnotu, která by byla jakkoliv zanedbatelná.

Jak jsou na tom ostatní značky?

Jaké další značky pokračují v žebříčku? Stále to jsou spíše vozy klasické, které jsou se svými modely určené pro široké masy lidí. Jako jeden z hlavních příkladů uveďme například to, že jsou to vozy automobilky Renault, která až na několik lepších nabízí na trhu spíše klasiku. Jinak tomu není ani u automobilky Peugeot, která cílí jak na zájemce o menší vozy, tak na rodinnou klientelu. Když se máme podívat na čísla, tak u první zmíněné se ročně ukradne necelých 250 automobilů, zatímco u té druhé se odcizí počet, jenom lehce přesahující 200.

Jak jsou na tom vozy luxusnější?

Až po samotném Peugeotu teprve přicházejí na řadu vozy, které můžeme zařadit do luxusnějšího segmentu. Je nutno říci, že se zde nachází hned celá trojice automobilů, které dnes lze za luxusnější jasně považovat. O jaké konkrétní se jedná? Pochopitelně jsou to vozy značky Audi, stejně jako nesmíme zapomínat ani na osvědčené BMW. Naši celou trojici potom uzavírá Mercedes. Když bychom měli krádeže všech vozidel sečíst dohromady, tak se během dne ukradnou zhruba 2 auta od některé z těchto značek – počítáno v celkovém součtu. V praxi to tedy zcela jasně znamená, že z každé automobilky, kterou jsme uvedli výše, se během roku odcizí zhruba 200 aut. I když číslo vypadá menší, je třeba říci i to, že na silnicích zase až tak velké zastoupení na rozdíl od jiných nemají. To znamená, že celkový počet je sice malý, ale procentuelní hodnota s ohledem na zaregistrovaný počet je celkem vysoká.

Co se krade nejméně?

Jdeme na samý chvost našeho žebříčku. Pokud si některý z daných vozů koupíte, může to znamenat, že lze být celkem v klidu, jelikož budete mít jistotu, že dané vozy se kradou nejméně. Poměrně velké překvapení je spojeno s vozy Opel, který se ročně ukradne zhruba jenom 160. Ještě zhruba o 20 méně je tomu v případě automobilky Fiat, o kterou také není zase až tak velký zájem. Ještě za ní je potom Citroen, u kterého statistiky jasně dokládají, že ročně se odcizí zhruba jenom 90 daných automobilů. Kdo chce mít skutečný klid, ten díky naší statistice jednoduše ví, který vůz si pořídit. A nutno říci, že mnohdy se může jednat i o vozy poměrně cenově dostupné. I to je velké plus.

Nezapomínejme na kuriozity

Naše statistiky je dobré zakončit něčím, co lze označit minimálně za úsměvné. Jsou to různé kuriozity, které jsou s krádežemi spojeny. Jde hlavně o vozy, u kterých by si jenom málokdo pomyslel, že je někdo ukradne. A přesto se to děje a mnohé z vás možná překvapí, že je to poměrně výrazné číslo. Řeč je o voze, kterým je Škoda Favorit. Tím druhým, který působí ještě možná úsměvněji, je vůz Škoda 120. Ano, i ten se krade. Podle statistik se od každého z nich ročně odcizí zhruba 14 kusů. Zde už je pochopitelné, že jediným účelem mohou být skutečně jenom náhradní díly. I když zde je nutné podotknout, zda se vyplatí riskovat. A to proto, že ceny daných i pojízdných vozů jsou na nižších tisících a na vrakovištích aktuálně najdete tak široký sortiment dílů, že si z nich bez problémů nový automobil jednoduše sestavíte.