Kauza s emisemi je u VW kolosální

Skandál s falšováním emisí oxidu dusíku u automobilů Volkswagen v posledních dnech hýbe odbornou veřejností. Vypadá to, že výrobci nezbude nic jiného, než si co nejdříve odložit dostatek peněz na pokuty, které mu v souvislosti s falešnými údaji hrozí. A že budou pěkně tučné, o tom není sporu. VW už se totiž přiznal, že skutečně dochází ke změně údajů o emisích a týká se to překvapivě velkého množství aut, a to až 11 milionů vozů!

Na spotřebu software vliv nemá

Software, který dokáže udat falešné informace o emisích, mají nainstalovaná auta s motorem EA 189, tedy naftové motory. Uvedený typ motoru se vyznačuje tím, že hodnoty emisí jsou u testů odlišné proti běžnému provozu. Navzdory tomu ale automobilový koncern upozorňuje, že software sice umí padělat hodnoty emisí, ale nemá vliv na ovládání aut nebo jejich spotřebu.

Obvinění z klamání úřadů

Celá aféra praskla ve Spojených státech amerických, kde software odhalili u vozů Volkswagen a Audi. Podle zpráv ale software ovládající motor mají také další vozy s naftovým pohonem ze stáje VW. EPA, tedy Americká agentura pro ochranu životního prostředí, proto nelenila a automobilku okamžitě obvinila, že klame oficiální úřady. Podle ní může celý skandál stát koncern pokutu až 18 miliard dolarů, což v přepočtu činí 435 miliard Kč. Uvádí se, že podvod není ničím, co by se stalo včera. Podvodné jednání se v automobilce praktikovalo už zhruba sedm let.

Tučné výdaje spojené se skandálem

Vzhledem k událostem je naprosto pochopitelné, že akcie automobilky prudce letí dolů. Ztratily zhruba pětinu své hodnoty, a to zřejmě ještě zdaleka není konečná fáze. Navíc veškeré výdaje spojené se skandálem budou firmu stát asi 6,5 miliardy Euro, přepočítáno na koruny 176 miliard. Kromě toho jim nezbude nic jiného, než jenom USA v servisech opravit asi půl milionu automobilů.

Rate this post