Jízda v zimě má svá úskalí. Na co si dát pozor?


Warning: Undefined array key "random_ads_start_direction" in /data/web/virtuals/344391/virtual/www/domains/auto-gril.cz/wp-content/plugins/ad-injection/ad-injection.php on line 2173

Jezdit během léta obvykle není zase na takový problém. Pokud umíte alespoň trochu řídit a máte svůj vůz v pořádku, dá se říci, že dorazit úspěšně do cíle není zase až takový problém. V zimě jsou už podmínky mnohem horší atak musíme jasně říci, že má svá úskalí. Na co je třeba dát si v zimě pozor? Věcí je hned několik.

Máte zimní pneumatiky?

Jak to s nimi vlastně je? Pokud jde o jejich povinnost, není výslovně stanoveno, že je na svém autě musíte nutně mít. Tolik k legislativě. Když ale říkáme jednu část, nesmíme zapomenout také říci i onu druhou. Ta je spojena s tím, že když zimní pneumatiky nemáte, nesmíte vyrazit do oblastí, kde je souvislá vrstva sněhu. Pokud tedy na svém voze máte letní pneumatiky, a přes noc nasněží, tak nesmíte vyjet. Jedinou možností je pneumatiky přezout, nebo vyrazit na letních a riskovat buď nehodu, nebo pokutu od policie. Pro toho, kdo jezdí například každý den do práce, jsou správné zimní pneu doslova nutností. Pro toho, kdo může svou cestu třeba i o několik dní odložit se v mnoha místech naší země nemusí vyplatit.

Máte sněhové řetězy?

Jak je to s nimi? Standardně je ve voze mít nemusíte. Pokud dojde k vyšší sněhové pokrývce a vy je mít nebudete, tak se teoreticky nic neděje – žádná pokuta vám v tomto směru nehrozí. Jinak tomu je v případě, kdy plánujete cestu do oblastí, kde se vyskytuje značka povinné zimní výbavy. Zde už je nutné je ve svém voze mít. A to proto, že když dojde k problémům se sjízdností, vozy je nasadí a případná dopravní kalamita je zažehnána. Pokud si myslíte, že tuto značku najdete jenom v horských oblastech, s vyšší nadmořskou výškou, není tomu tak. Můžete je najít třeba i na Vysočině, v místech, kde vede dálnice D1. Proto si před cestou prověřte, kudy pojedete a zda ve voze budete mít vše, co je třeba.

Nezapomeňte odstranit námrazu z okýnek

Jistě to znáte. Ráno přijdete ke svému automobilu a to první, co vás přivítá, není nic jiného, než omrzlá skla. Co v takovém případě udělat? V prvním případě doporučujeme nastartovat a potom se pustit do samotného škrábání námrazy. Kdo si chce práci usnadnit, může využít různé spreje a přípravky, které umožní snadnou aplikaci a následně led rozpustí. Pokud využijete klasickou škrabku, je lepší si raději o několik minut přivstat.

Co nedoporučujeme vůbec? Očistit si automobil jenom částečně. Tedy lehce oškrábat námrazu z bočního okénka a na tom čelním vytvořit lehký průzor. Z jakého důvodu? Je to celkem jasné. Velmi špatně uvidíte, což může mít podstatně zvýšený vliv na dopravní nehodu. Druhým negativem je to, že v případě policejní kontroly vás nemine pokuta. Jako řidič máte povinnost mít z vozu dobrý výhled, což zamrzlá okénka rozhodně neumožní.

Pozor i na odletující sníh

Spoléháte na to, že když je na voze vyšší vrstva sněhu, že vám postupně odlétá během jízdy? I zde dejte pozor. Spolu se sněhem může odlétat i nějaký ten kus ledu, což rázem znamená také nemalé problémy. Spojeny jsou jak s tím, že takový kousek může poškodit jiný vůz a vy rázem musíte platit škody – samozřejmě z povinného ručení, nebo může dojít k tomu, že vás za daný stav vozu pokutuje i policie.

Ta vás může pokutovat i v případě, kdy je sněhu na vašem voze tolik, že to opět omezuje bezpečný výhled. Je jasné, že když před odjezdem pomocí smetáku většinu sněhu odstraníte, nějaký bude přece jenom odlétávat, na pokutu to není. Když ale bude patrné, že se stavem své ho vozu neděláte vůbec nic, už to problém být může.

Pozor na viditelnost dopravní značky

Ano, ta musí být i během zimy viditelná. Proto nezapomínejte také na to, abyste ji před jízdou očistili. To platí i ve chvíli, kdy mohlo dojít k situaci, kdy na ní dopadal sníh od ostatních vozidel. I toto může být důvod pro pokutu. Samozřejmě vše je nutné brát s rezervou. Pokud vyjíždíte z parkoviště a za pár desítek metrů vás zastaví policie, jenom těžko se budete na cokoliv vymlouvat. Když ale jedete delší trasou, v koloně vozidel, dá se říci, že se zastavení ani pokuty bát nemusíte. To byste museli značku čistit každou chvíli.

Mějte také čisté světlomety

Podobné to může být i v případě světel, které je třeba mít dokonale čisté. Naštěstí současné žárovky mají to pozitivum, že vydávají teplo. Když ráno přijdete k vozu, nastartujte a zapněte světa. Námraza na nich během chvíle povolí a jsou čistá. A je to se sněhem, který můžete nachytat během jízdy? I zde platí, že právě teplo je vaším pomocníkem. Sníh se začne ihned rozpouštět a tak logicky začne z vašeho vozu pozvolným tempem klouzat dolů.

Na zimu připravte i svůj vůz

Co dodat na závěr? Ještě několik obecných rad, které se zimním provozem také přímo souvisí a je třeba se na něho zaměřit. Co máme na mysli? Je to například nutnost pohlídat váš akumulátor a zjistit, zda je dostatečně nabitý. Jedině tak zvládnete bez problémů všechny zimní starty. Také nezapomínejte na provozní kapaliny. Základem není nic jiného, než nutnost mít ve voze nemrznoucí směs do ostřikovačů. Dále je dobré majitelům naftových motorů doporučit aditivum do nafty. Pokud teploty klesnou pod 15 stupňů Celsia, může to znamenat, že nafta bude měnit svou konzistenci. Správné aditivum toto snadno eliminuje. Používat ho pochopitelně není nutné jenom ve velkých mrazech, ale i po celou zimu. Poslední věc, na kterou se zaměřte, je funkčnost bezpečnostních systémů, jako je ABS. Během zimy si můžete být jisti, že když bude na vozovce sníh, tak díky tomuto systému zajistíte, že budete moci s vozem lépe manévrovat, bez rizika případného smyku.

Rate this post